Analize sange si probleme cu glanda

Dezechilibrele hormonale

Postata de augusta19 cu 10 ani in urma.

Buna! nu stiu daca am ales bine sectiunea de a pune aceasta intrebare dar sper sa ma ajutati cu un raspuns. Mi-am facut analizele la sange si as vrea sa ma lamuriti putin pana ajung la doctor cam ce probleme am.

hemoglobina eritr. medie - 28, 30 pg din valori biologice de referinta 30-35 pg
con. med. de hem.eritr - 31, 50 g/dl din valori biologice 31.5-36g/dl
vsh ora 1 6 mm din valori biologice 12-17 mm
fosfataza alcalina 63 U/I din valori biologice 98-279 U/I
ft4 34.85 pmol/l din valori biologice 9-20 pmol
tsh < 0.05 UI/ml din valori biologice 0.25 - 5 UI/ml

Daca se poate sa imi spuneti care cam ce efecte are si la ce se refera fiecare in parte cat e de grav si ce ar tebui sa fac mai departe. Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Modificarile care atrag atentia sunt scaderea TSH asociat cu cresterea fT4 ceea ce sugereaza hipertiroidia, adica, glanda tiroida secreta hormoni in exces. Fosfataza alcalina este scazuta- valoare ce poate fi intalnita in malnutritie, cresterea vitaminei D, scaderea fosfatului.
Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog pentru evaluare si stabilirea unei scheme de tratament.

augusta19

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspuns si saptamana viitoare ma voi programa la un medic endocrinolog. Ar trebui sa ma panichez e grav sau este o boala ce se poate trata?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Exista tratament, nu trebuie sa intrati in panica.