Analize ovare polichistice

Dezechilibrele hormonale

Postata de Eva77 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. As vrea sa-mi fac analize hormonale (estrogen, progesteron, testosteron) pentru a vedea daca exista un dezechilibru hormonal. Am luat in greutate si ma balonez tot timpul, indiferent ce as manca. Acum o luna am mers la ginecolog si a descoperit ca am ovare micropolichistice si mi-a dat tratament cu Utrogestan. In ce perioada a ciclului menstrual trebuie facute aceste analize? Are vreo relevanta?

Multumesc

Raspunsuri (3)

Eu

acum 10 ani

Ovarele polichistice sunt in mecanism de compensare a fertilitatii si a echilibrului hormonal.
Cine le scoate imbatraneste prematus si isi face si rau. Nu tot ce pare rau este rau.
Aici scrie mai multe de ovare si rolul lor adevarat:

http://s*****a/t3135-bolile-si-semnificatia-lor-adevarata-dupa-noua-medicina

In plus hormonii dezechilibreaza si mai mult femeia.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

De principiu, se recomanda intreurperea tratamentului hormonal ( utrogestan) inainte de efectua determinarile hormonale.
Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog pentru evaluare si recomandari adecvate.

valentina

acum 8 ani

Medicul ginecolog ma diagnosticat cu ovare polichistice si mi _a recomandat operatia de curatare a acestora. Ce sa fac?