amenoree

Dezechilibrele hormonale

Postata de daanutzaa83 cu 12 ani in urma.

buna ziua....ma confrunt cu o amenoree secundara .Am fost la medicul ginecolog si mi s-a spus ca din punct de vedere ginecologic nu am nimic.Mi-a recomandat duphastone pt. a provoca ciclul dar nu stiu daca este bine sa urmez tratamentul fara alte analize?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Nu. Faceti un control ENDOCRINOLOGIC complet. Nu mi se pare normal ca medicul ginecolog sa nu va fi trimis si la endocrinolog pentru analize hormonale.

Andrei

acum 12 ani

Exista multe cauze de amenoree secundara..din pacate majoritatea ginecologilor le "trateaza" pe toate cu duphaston.

daanutzaa83

acum 12 ani

Multumesc mult pt.raspuns..imi puteti spune ce trebuie facut?ce analize?..care ar fi pasii?.MULTUMESC!

ana85

acum 12 ani

cu aceeasi problema ma confrunt si eu... amenoree secunadara , doar ca mie mi-a dat utrogestan pentru a putea provoca ciclul, iar cand am fost la endocrinolog mi-a facut o ecografie la glanda si mi-a spus ca am 3 chistulete pe partea stanga, mi-a dat analize, de exemplu fsh care am inteles ca se face in anumite perioade nu dupa ce 3 luni nu am avut ciclu. am facut analizele si mi-a spus ca au iesit bine si chistuletele o sa se traga de la sine. sunt curiasa dac adupa tratamentul cu utrogestan o sa rezolv ceva. m-a saturat sa merg din doctor in doctor si sa nu aflu ce am de fapt

Cristina

acum 12 ani

buna ziua.....am si eu o problema acum 2 luni m-am lasat de anticonceptionale yasminsi in aceasta perioada am folosit ovulele pharmatex exact cum erau indicatiile trecute, luna trecuta
mi-a venit menstruatia normal iar luna aceasta nu mia venit deloc si trebuia sa-mi vina pe 19-20ale lunii. Am facut si testu de sarcina pe 22 dar mia iesit negativ. Ma poate ajuta cineva ??? o fi vro dereglare hormonala problema e ca ma doare si burta si mi-au aparut foarte multe cosuri.