Am tsh-ul 2026, e mare ?

Dezechilibrele hormonale

Postata de fusun cu 11 ani in urma.

Am glanda ?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Esti sigura ca ai scris corect rezultatul ? Care este unitatea de masura ? Nu este o virgula pe undeva ? Valorile de referinta la adult sunt : 0,27 - 4,20 mUI / L.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Toata lumea are "glanda" ...
Cred ca va referiti la glanda tiroida a carei functionalitate se masoara prin determinarea TSH-ului ; o valoare peste limita superioara sugereaza o hipofunctie tiroidiana ( glanda secreta insuficienti hormoni) iar o valoare sub limita inferioara sugereaza hiperfunctia ( secretia in cantitate mare a hormonilor tiroidieni).
Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog.