Aliemente bogate in Fe

Dezechilibrele hormonale

Postata de gabriela631 cu 12 ani in urma.

Mi_a fost foarte rau cam 1 luna si jum, 2 medici mi-au spus ca as avea faringita , am luat toate medicamente posibine pentru dureri de dat , de cap, grata,de geaba , tot rau i-mi era, deabia dupa ce am fost la al 3le amedic acesta mi-a spus ca poate fi Glanda Hipofiza inflamata;am facut analizele , am luat augumentin si antiinflamatoare;din analiez rezulta ca glanda Hipofiza este crescuta in volum, iar in lobul st am un nodul de 48 mm, iau tt cu antiiflamatoare si Levotyrox, 1 luna, apoi iar la ecografie ;din analizelz de sange mi-a iesit o anemie , medicul mi_a recomandat si Fier, vitamine , dar as dori sa stiu ce alimente pot manca , cele care contin Fier;
Acum nu ma mai doare nimic decat ca am pofta de mancare crescuta
Va multumesc mult
Gabriela, 44 ani, Ploiesti

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dintre alimentele cu conţinut crescut de fier se remarcă:
1.Ficatul de pui, de vită
2.Gălbenuşul de ou
3.Spanacul
4.Mazărea
5.Pâinea de secară
6.Alunele
7.Nucile
8.Caisele uscate

gabriela631

acum 12 ani

multumesc, as fii dorit si alte sfaturi in privinta bolii mele

Mihaela22120678

acum 12 ani

Lamurire: in primul rand cred ca este vorba despre glanda tiroida, caci glanda hipofiza se gaseste in interiorul craniului si nu are lob stang si drept, nici nu face noduli! Sanatate! Mergeti la endocrinolog.