ajutati-ma cu un raspuns va rog...

Dezechilibrele hormonale

Postata de giuzi cu 11 ani in urma.

buna ziua, ma numesc Andreea am 22 de ani, cantaresc 45 de kg...din acest motiv am mers la un laborator pt a-mi face analizele de sange pt glanda tiroida iar analizele pt F-T3 mi-au iesit putzin marite iar rezultatele la TSH si F-T4 sunt bune...ce as putea face in continuare?

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Va recomand sa vorbiti cu un medic nutritionist pentru un regim alimentar care sa va permita sa va ingrasati doar cateva kg si apoi ca metabolismul sa ramana reglat.

Claudiu

acum 11 ani

Buna seara doamna Psih. Roxana Olaru..:( va pot pune si eu o intrebare va rog din suflet sa-mi raspundeti, pe acest site inca nu am gasit un sprijin cum sa zic eu.. potrivit..sau vreun sfat bun de urmat...poate exagerez eu de atata anxietate..dar, am nevoie sa ma vindec de depresie si anxietate cat mai rapid posibil, deja simt ca nu mai rezist, sunt furioasa pe mine ca nu sunt capabila sa ma schimb, sa lupt pentru mine, sunt prea sp***a de inger cum s-ar zice..si devin sensibila la orice problema cat de mica ar fi ea, iau degeaba seroxat si anxiar, ma duc degeaba la psiholog de luni de zile, ca de vindecat nu ma vindec orice ar fi, as vrea sa va intreb daca pot sa innebunesc de la atatea emotii si atata anxietate? Am un fel de fobie sociala, am des atacuri de panica, imi amorteste gatul cand privesc pe cineva in ochi si ma stresez de atatea emotii, ma ia durerea de cap. Este acesta vreun motiv serios de ingrijorare? Credeti ca am ceva mai grav decat depresie/anxietate? Am doar 18 ani, este pacat de mine sa cedez atat de usor anxietatii!

giuzi

acum 11 ani

ok asta stiam...vroiam sa stiu daca e un motiv de ingrijorare pt F-T3 marit peste norma...

dorudopp

acum 11 ani

buna andreea
daca te simti bine nu ai de ce sa-ti faci probleme. eu zic sa fii vesela, sa inveti si sa faci sport. o hrana diversificata combinata cu niste exercitii fizice te vor face perfecta. daca ai peste 170 cm...esti manechin
daca ai sub 170 cm...esti perfecta.
exercitiile cele mai bune sunt urmatorele:-ptr. picioare stai in pozitie de scaun rezemata de perete. rezisti cam 5-6 minute
-lucreaza abdomene
in rest...plimbari si optimism.
ai alte treburi de facut. succes si asculta-ma....esti perfecta
sanatate si hai la treaba
doru

giuzi

acum 11 ani

multumesc mult pt incurajare!