acnee si pilozitate

Dezechilibrele hormonale

Postata de iii_90 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am 20 ani si de cand ma stiu ma confrunt cu acnee si cu hirsutism. recent mi-am facut, la sfatul doctorului urm analize:tsh, fsh,lh, testosteronliber, prolactina, dhea-s, 17 cetosteroizii si o radiografie cap sa turca.toate au iesit bine. de asemenea ciclurile menstruale st normale si am greutate normala 1.70cm si 55 kg.ce sa fac? multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in conditiile excluderii vreunei afectiuni endocrinologice (dupa analiza rezultatelor de catre medicul endocrinolog), ar fi bine sa va evalueze si un medic dermatolog. hirsutismul se exprima prin cresterea excesiva a firelor groase de par, inchise la culoare in zone unde la femei acesta este minim sau absent. Acest model masculin de aparitie a parului apare de obicei in zonele stimulate androgenic cum este fata, pieptul si areolele mamare. Desi termenii hirsutism si hipertricoza sunt utilizati impreuna, hipertricoza se refera la parul in exces, terminal sau velus in zone care nu sunt predominant androgen dependente.