Piele mai incihisa la culoare si asprra pe degetele de la maini?

Dermatita

Postata de Cami cu un an in urma.

Buna ziua. Am si eu o lproblema Am pielea aspra si mai inchisa la culoare la degetele de la maini, mai exact pe oasele degetelor, unde se indoaie degetele.Ma si ustura mana deasupra si era ca iritata. Am fost la dermatolog si mi_a dat betaderm vaselina. Roseata mi_a trecut, dar pielea aspra de pe degete a ramas. M_am dat o saptamana cu unguientul. Oare ce poate fi pielea aspra si mai inchisa? Sa continui cu betadermul? Dar parca simt ca deja a inceput sa imi irite pielea. Am 52 ani.

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Va recomandam sa consultati un dermatolog pentru o posibila reevaluare a tratamentului prescris anterior. Medicul poate sugera o alta crema sau un alt tratament care va poate ajuta la reducerea pielii aspre si la imbunatatirea sanatatii pielii.

Este important sa mentineti mainile hidratate, prin aplicarea regulata a unei lotiuni hidratante sau a unei creme emoliente.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie