Pata rosie pe bratul drept fără mâncărime?

Dermatita

Postata de Utilizator11711140970 cu o luna in urma.

Bună seara. De vreo două săptămâni ma confund cu o problemă. Initial pe bratul drept mi au apărut niste cojite mici, probabil o forma de dermatită, iar acum de 3 zile am o pată de vreo 5-7 cm, fără mâncărime, care dispare la presiune asupra locului afectat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. poate fi o varianta de eczema sau psoriazis, desi acestea au de obicei asociata si mancarimea. De asemenea, poate fi vorba de o infectie fungica sau bacteriana. O alta posibilitate ar fi keratoza pilara, o afectiune comuna a pielii care cauzeaza mici coji sau umflaturi. Cea mai buna solutie este sa consultati un medic pentru a primi un diagnostic corect. Este recomandata evitarea oricarui tip de auto-terapie sau auto-diagnosticare, deoarece acestea pot conduce spre o agravare a simptomelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/eczema-dishidrozica-vezicule-pe-maini-si-picioare_18654m.sfatulmedicului.ro/Psoriazis/psoriazisul-evolutie-si-complicatii_1381
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-fungice_7979

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.