de ce am mancarimi pe tot corpul?

Dermatita

Postata de Utilizator11705529816 cu 3 luni in urma.

Sotul meu sufera de hidrosadenita supurativa,are niste cosuri de cativa ani care nu ii trec cu nimic,am incercat de toate,dar problema este ca in ultimele luni a inceput sa aiba niste mancarimi pe tot corpul dar mai ales in zona bratelor si a coapselor.nu ia aparut nici o eruptie,pielea pare sanatoasa dar are mancarimi destul de mari,care ar putea fi cauza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Mancarimile pe tot corpul pot avea multiple cauze, inclusiv reactii alergice, dereglari hormonale, boli de piele precum psoriazis sau eczema, afectiuni hepatice sau renale, scabie, dermatita de contact sau alte boli interne. Daca sotul dumneavoastra sufera de hidrosadenita supurativa, este posibil ca acesta sa dezvolte si alte afectiuni ale pielii sau reactii cutanate, in conditiile in care hidrosadenita este o boala inflamatorie cronica a pielii. Totusi, fiind vorba de mancarimi intense pe tot corpul, este posibil ca aceasta sa fie o reactie sistemica si nu doar localizata la nivelul pielii.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370