Bubițe pe corp + scarpinat?

Dermatita

Postata de Utilizator11716186716 cu o luna in urma.

Bună ziua, am 22 de ani si de o lună și jumătate aproximativ m-a apucat o mâncărime puternică pe tot corpul (inițial a fost doar pe braț). În urma scărpinatului intens au apărut și bubițe, recent apar și cu puroi pe burtă (dar nu știu dacă din cauza părului sau nu), iar unele conțin un lichid transparent. Și între degete am pielea crăpată și mici bubițe cu lichid transparent. Totul a început, cred, după un contact sexual neprotejat cu noua iubită (sex oral). Și are aproximativ la fel, dar nu așa de “grav” ca la mine. Problema cea mai mare este faptul ca mi-a apărut o mica pată pe penis (are culoarea pielii, adică este mai deschisă decât culoarea penisului) și două coșuri, pe care le-am stors. Capul penisului este ok, nu am bubițe sau ceva anume. Mâncărimea o am și pe pielea penisului (nu pe cap), dar nu mereu.
Am fost la dermatolog și mi s-a spus ca am urticarie, am urmat un tratament cu medrol si 2 pastile de Claritine/zi. Mi s-au ameliorat mâncărimile, dar nu a trecut. Intr-o seara nu am luat Claritine și mă luase o criză puternică de scărpinat (precizez ca dacă luam doar o pastilă de Claritine, nu era de ajuns pentru a calma mâncărimea). La primele analize mi-a ieșit:
%Neutrofile 50.7%, nr. neutrofile 3.94
%Eozinofe 4.6%, nr. eozinofile 0,36 (pe baza la aceste valori, medicul dermatolog mi-a zis ca am urticarie).
Acum o săptămână aproximativ, am făcut alte analize mai amănunțite:
LDH 271 (125-220 U/L)
TPO 267.89 (0-5.61 Ul/ml)
IgE 1451.2 (<100 Ul/ml)
Ex. Coproparazitologic - nu s-au evidențiat elemente parazitare.
Helicobscter Pylori - negativ
După aceste analize, am fost la medicul alergolog, care chiar și-a dat interesul și m-a controlat. Acesta mi-a spus ca nu este urticarie și este posibil să am un parazit.
Tratamentul pe care îl iau acum este:
ZINNAT 1 la 12h timp de 7 zile
BORENAR 2 pastile pe zi timp de 5 zile, după care 1 timp de 10 zile.
Va trebui să mai fac niște teste recomandate de acesta: IgG anti-toxocara canis, TSH, FT4, IgA și G anti-glossing deamidata/anti-transgluaminaza tisulara și antiendomisiali; Ac anti-VVZ IgG + ecografia abdominală și tiroidiana.

Aș dori, dacă se poate, un sfat și o părere din partea dvs.

Mulțumesc,
Gabriel.

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Ceea ce descrieti suna ca o posibila infectie cutanata, posibil cel mai probabil cauzata de un virus, o bacterie, sau un parazit. Bubitele cu puroi pot fi de la o infectie bacteriana, iar mancarimile de la un proces inflamator. De asemenea, daca apar dupa un contact sexual neprotejat, este posibil sa fie o boala cu transmitere sexuala.

Este bine ca ati facut analize amanuntite si ca medicul dvs. suspecteaza prezenta unui parazit. Teoretic, tratamentul cu antibioticul Zinnat (cefuroxim) ar trebui sa acopere o gama larga de bacterii care ar putea cauza aceste simptome.

Rezultatele de la IgE si TPO sunt mai ridicate, semn ca ar exista o reactie alergica sau un proces autoimun. Tocmai de aceea, medicul a sugerat si testarea pentru Toxocara Canis, o forma de parazit intestinal, precum si o serie de teste pentru tiroida.

Simptomele pot fi cauzate de o varietate de factori, printre care infectia cu un virus, o infectie bacteriana, o problema autoimuna sau un parazit. Din cele comunicate, exista simptomatologie a pielii si mucoasei genitale. De aceea, ar fi potrivit sa consultati si un mediu dermatolog, urmat de o posibila investigatie suplimentara de catre un medic infectionist sau un medic alergolog, in functie de rezultatele testelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/cele-mai-des-intalnite-boli-cu-transmitere-sexuala_19408
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/sexul-oral-si-bolile-cu-transmitere-sexuala_16984

Utilizator11716186716

acum o luna

Mulțumesc frumos pentru răspuns și vă sunt recunoscător pentru timpul acordat. O să fac și testele menționate mai sus, pe data de 6 iunie sunt programat la dermatolog, iar pe data de 1 iulie la alergolog. Frica mea cea mai mare este să nu fie vreo boală cu transmitere sexuală. M-am gândit și la scabie…
Încă o dată vă mulțumesc! Sănătate!
P.S.
Anti-gliadina deamidata, nu glossing.. auto corectorul este de vina :)

Utilizator11716186716

acum 3 saptamani

Revin cu un update. Am terminat tratamentul, nimic schimbat. Acum ca iau doar o pastilă pe zi, în loc de 2, pare sa fie cum era înainte. Mă mănâncă destul de tare palmele și îmi apar mici beșici cu lichid..

Utilizator11716186716

acum 3 saptamani

Revin cu un update. Am terminat tratamentul, nimic schimbat. Acum ca iau doar o pastilă pe zi, în loc de 2, pare sa fie cum era înainte. Mă mănâncă destul de tare palmele și îmi apar mici beșici cu lichid..