Dishidroza/pernioza sau?

Dermatita de contact

Postata de Utilizator11570995823 cu 4 ani in urma.

De 6 luni mi-au apărut pe un deget vezicule cu lichid, ulterior s-au răspândit la alte doua degete și în prezent pe ambele mâini, pe toate degetele. Uitându-mă pe internet am asociat acest lucru cu o dermatita de contact.. Apoi cu o dishidroza. Am administrat nidoor, fluocinilon, elocom și niciun rezultat. Am mers la dermatolog și mi-a recomandat advantan milk și cicalfate care mi-au ameliorat foarte puțin rănile. Am solicitat un sfat de la dermatolog printr-o programare online și acesta mi-a spus ca ar putea fi vorba de o pernioza.. Mi-a recomandat pentoxifilina și crema de mahiou. Totodată a spus ca nu seamănă cu o dishidroza palmara fiind situata cumva la buricele degetelor. S-a mai confruntat cineva cu aceasta situație? E foarte deranjant.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/veziculele-leziuni-tegumentare-cu-continut-lichid-basica-cu-lichid_1399