Voi duce o viata normala?

Depresie

Postata de membru295550 cu 2 luni in urma.

Mi-am pierdut ambii părinți în 8 luni de zile și deși au trecut 2 ani de când a murit tata și un an și 4 luni mama nu îmi pot reveni pentru mine viata nu mai are nici un sens plâng continuu și vad nici un sens vieții

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este normal sa simti acest lucru, deoarece iti lipsesc doua dintre cele mai importante persoane din viata ta. Fiecare persoana se confrunta cu doliul in mod diferit si nu exista un timp standard pentru cat timp ar trebui sa dureze acest proces. Pierderea parintilor tai a fost o mare lovitura pentru tine, iar durerea pe care o simti este un raspuns normal in fata acestei suferinte. Este important sa iti permiti sa simti aceste emotii si sa iti oferi timp pentru a te vindeca. Nu renunta la speranta! Este important sa-ti aduci aminte de parintii tai, dar trebuie sa iti permiti si sa te bucuri de viata. Poate fi util sa vorbesti cu un terapeut sau un consilier. Ei te pot ajuta sa explorezi aceste emotii si sa gasesti modalitati productive de a face fata pierderii. Nu uita ca este in regula sa ceri ajutor atunci cand ai nevoie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/suferinta-sau-durerea-complicata-ca-urmare-a-pierderii-unei-persoane_9422

Psih. Stefania Budacu

acum 2 luni

Bună ziua, procesul de doliu este unul firesc, tristețea este firească! Vă recomand să vă adresați unui psihoterapeut, de preferință să fie specializat în psihoterapie cognitiv comportamentala!
Cele mai bune gânduri!

Clinica Hope

acum o luna

Este complet normal să te simți copleșit de durere și să te lupți să găsești un sens în viață după o astfel de experiență traumatică. Pierderea ambilor părinți într-o perioadă atât de scurtă poate provoca un val de emoții intense, inclusiv tristețe profundă, disperare și lipsa de speranță.

Dacă te simți blocat în durere și simți că viața nu mai are sens, ar fi de mare ajutor să vorbești cu un terapeut sau un consilier specializat în doliu. Terapia poate oferi un spațiu sigur pentru a-ți exprima emoțiile, pentru a procesa pierderile și pentru a explora modalități de a găsi din nou un sens și o direcție în viața ta.

Nu trebuie să treci prin această perioadă dificilă singur. Împărtășirea sentimentelor cu cineva care te poate înțelege și te poate sprijini te poate ajuta să găsești o cale de a merge înainte, pas cu pas.