va rog sa.mi spuneti daca herpesul genital se ia prin sarut sau atindere cu mana a zonei intime ?

Depresie

Postata de MembruMobileApp1497269321 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o problema si va rog sa ma ajutati. Am fost cu o fata aseara care are herpes genital, nu am intretinut relati sexuala dar ne-am sarutat si atins cu mana organele genitale. Vreau sa stiu si eu daca mi-a transimis si mie acest virus, prin sarut si atingerea cu mana a zonei intime? in cat timp pot afla daca am acest virus sau nu, ce analize se fac pt.a afla adevarul? Ma iertati pt.deranj de aseara sunt foarte nelinistit si speriat de acest virus, mie foarte frica si va rog eu mult sa-mi raspundeti si sa-mi ziceti daca sa transim si la mine acest virus prin sarut si atingere cu mana a zonei intime. VA multumesc si ma rog la Dumnezeu sa nu am acest virus

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Un medic ginecolog ar fi bine sa iti raspunda, probabil. Din cate stiu, herpesul genital este foarte usor transmisibil; bineinteles, in ceea ce presupune imbolnavirea, rolul definitoriu il are sistemul imunitar. Daca ai minime simptome, este cel mai bine sa mergi la consult - nu incerca tratamente dupa ureche!
Toate cele bune!

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Sau mergi la dermato-venerice, acolo vei afla totul. Iar pe viitor, informeaza-te inainte de a regreta!

MembruMobileApp1497269321

acum 6 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns. Mie foarte frica si cred ca daca la-s avea nu as rezista mult..as renuta sa lupt cu el ca stiu ca e pe viata..

DR AGATHA VASAI

acum 6 ani

Herpesul genital este o boala care se transmite prin contact sexual. Daca ai leziuni in zonele in care ai venit in contact cu persoana respectiva, sau daca ai imunitatea scazuta, poti contacta aceasta boala. Poti sa iei vitamina C, eventual Echinaceea, pentru cresterea imunitatii, indicat ar fi sa te prezinti la medicul tau de famile sa te supravegheze. Exista de asemenea investigatii pe care le poti face, pentru a vedea daca esti purtator sau nu. Nu te speria, cu tratament medical adecvat , chiar daca ai fi contactat boala aceasta este tratabila.

MembruMobileApp1497269321

acum 6 ani

Iertati-ma am citit ca acesta boala e incurabila, si nu apare imediat de acea am nevoie de un sfat ce sa fac in privinta asta, din pacate nu-mi permit sa ma duc la doctori renumiti sa pot sa aflu sigur daca am sau nu acest virus, nu am avut contact sexual cu acea persoana doar sarututi si atingere cu mana a zonei intime. Sincer va spun de aseara nu pot dormi, stau cu sufletul la gura,mie frica de mor de acesta boala. as prefera sa mor decat sa ma confrut cu aceast virus. iertati-ma va rog pt deranj,