Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva?

Depresie

Postata de Utilizator11624854852 cu 2 ani in urma.

Ma confrunt cu o depresie absolut tampita.
Nu mai sunt motivata sa am grija de mine insami pe nici un plan, sunt in limbo din 2017 si simt profund un SPT (PTSD), multe panici si overthinking se trage si din cauza faptului ca nu am avut o copilarie usoara ci una ,,traditional romaneasca" (imi cer scuze, nu indraznesc sa jignesc involuntar aducand asemenea expresie in discutie), am o boala autoimuna din 2017 care m-a ingenunchiat, sunt putini ,,prieteni/prietene bine-voitori" care, cunoscandu-mi situatia nu s-au intors impotriva mea, am o memorie enervant de buna - motiv pentru care rememorez anumite situatii in toiul noptii dar am inceput la situatiile recente sa pierd chintesenta actiunilor - memorand doar actiunea in sine, fara alte detalii neconcludente.
Am anxietate sociala foarte mare dar incerc sa trag de mine sa merg la serviciu, incerc sa fiu echilaterala in orice situatie pentru a nu atrage atentia asupra mea, in fata familiei imi astern o atitudine optimista pentru ca nu imi permit sa vorbesc cu mama mea de tot ce se intampla deoarece are 60+ ani, este bolnava si stiu ca doar i-as face rau sa stie cu ce ma confrunt si doar s-ar necaji si as fi doar un motiv in plus de ingrijorare.
Nu am vicii comtemporane,
Incerc sa citesc cat mai mult posibil filozofie pentru a-mi capta atentia in a gasi exemple de cum ar trebui sa functionez si sa rezolv problemele dar efectiv si adevarul este ca sunt foarte dezamagita, descurajata, singura si datorita situatiei financiare (un minimum pe economie) nu-mi permit sa platesc sedintele de terapie. Nu mai vad solutii si mi-e groaza. Nu mai vad nici o directie si ma simt la capatul puterilor si cui incerc sa ii explic mi se spune ca exagerez (desi nimic din ce relatez NU mi-ar aduce un avantaj, tocmai ca ceea ce spun ca observ e in dezavantajul meu deoarece ma pune intr-o lumina p***a din exterior dar nu pot ramane impartiala la situatii urate si prefer sa spun lucrurilor pe nume desi cand vine vb de altii, o fac folosind o ,,manusa de catifea").
Cu toata rusinea, fara victimizare, as aprecia enorm daca mi-ati putea sugera un psihoterapeut online, gratis, cu care as putea clarifica macar pasii mici pe care ar trebui sa-i fac spre vindecare.
Ma simt cumplit de singura si parca totul ma sufoca. Eram o fata foarte extrovertita, acum sunt doar o ,,umbra" si ma inchid in mine insami tot mai mult pe zi ce trece si stiu ca nu e okay dar nu gasesc butonul de ,,stop".
Multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Tibi

acum un an

Stiu eu un psihoterapeut... suna te rog: 0728708147... si vedem ce putem sa facem ...:)

lucian mark

acum 10 luni

buna sper ca ai trecut cu bine peste aceste momente urate din viata ta in caz ca mai doresti o consiliere psihologica GRATUITA sa deschis de curand un centru in bucuresti poti faCE SI SESIUNI ONLINE TOTUL GRATUIT CENTRUL SE NUMESTE :
Centrul Social de Psihoterapie TFH