urgent?fr...........................................?

Depresie

Postata de Alex cu 6 luni in urma.

ce sa fac daca toata lumea o dat in mine cat timp am fost la pamant si nu m am mai ridicat si parca si au batut toti joc de mine imi vine sa plang, familia nu mai e cum a fost cu mine si mi dor de mama foarte mult .
am cazut de tot cred si nu stiu daca ma mai ridic e naspa.
am crezut la un moment dat ca viata e corecta dar nu e

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa iti amintesti ca multi oameni trec prin momente dificile si ca nu esti singur in aceasta situatie.

Primul lucru pe care il poti face este sa vorbesti deschis si sincer cu cei din jurul tau despre ceea ce simti. Poti cauta sprijin din partea persoanelor apropiate sau chiar sa vorbesti cu un profesionist - un terapeut sau un consilier - care te poate ajuta sa treci peste aceste dificultati si emotii negative.

In ceea ce priveste relatia ta cu familia, poate fi util sa incerci sa comunici deschis cu membrii acesteia si sa exprimi dorinta de a reveni la o relatie mai buna. Este posibil sa existe aspecte cu care fiecare dintre voi trebuie sa lucreze, dar este important sa existe o comunicare deschisa pentru a incerca sa va intelegeti reciproc.

Cand simti ca totul este impotriva ta si viata pare injusta, este important sa iti aduci aminte ca esti puternic si ca vei face fata. Nu uita sa te concentrezi pe lucrurile care te fac fericit si sa iti acorzi timp pentru tine, pentru a face ceea ce iubesti si pentru a gasi echilibru in viata ta.

Nu te descuraja, exista intotdeauna o cale de a te ridica si de a trece peste momentele dificile. Ia in considerare aceste sugestii si, daca te simti coplesit, nu ezita sa cauti sprijinul celor din jur.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446

Alex

acum 6 luni

plus ma simt foarte distrus .
si nu vreau sa patesc ceva

lucian mark

acum 3 luni

Centrul Social de Psihoterapie TFH e un centru 100% gratuit in bucuresti sper sa iti fie de folos