un tata disperat

Depresie

Postata de alex700 cu 8 ani in urma.

salutare all
as dorii sa stiu cum pot interactiona cu fiica mea,in varsta de 15 ani...
din punctul meu de vedere,este un copil normal,cu mici deviatii datorate varstei,dar ceeea ce ma ingrijoreaza foarte mult,este faptul ca isi uraste mama,aparent fara nici un motiv,aceasta facandu-i toate capriciile,fara sa o certe fara motiv,deci nu vad deloc motivul real al comportamentului ,care s-a schimbat de cand avea 10-11 ani.
ma poate ajuta cineva cu vreun raspuns?
sa apelez la un psiholog?

Raspunsuri (6)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua. Da, sigur ca este singurul raspuns care v-ar fi dat. NU la psihiatru (acum) - decat numai in cazul in care psihoterapeutul considera ca este nevoie ca terapia sa fie sustinuta si cu medicamente.
As avea cateva intrebari pentru dumneavoastra si relatia cu fiica. Daca sunteti de acord, imi puteti scrie la adresa de mail [email protected]
Toate bune!

terapeutnaturist

acum 8 ani

buna ziua,am impresia ca gandim la fel :)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Buna ziua.
Cu siguranta exista un motiv pentru care atitudinea copilului s-a schimbat. Nu este deloc indicat sa i se satisfaca toate capriciile, mai ales la aceasta varsta a adolescentei. Mama trebuie sa-si pastreze autoritatea de parinte, nu sa-i fie prietena, in asa fel incat sa fie tratata de la acelasi nivel.Copiii au nevoie sa-si respecte parintii, iar acest aspect nu poate fi impus, doar castigat. Este nevoie sa mergeti cu copilul la un psihoterapeut, dar veti face si terapie de familie. Fiecare invata ce rol are si ce limite sunt respectate in relatie. Daca doriti, va astept cu drag intr-un cadru profesionist, confidential.
Cu stima,
Psihoterapeut Marina-Lucica Balea

alex

acum 8 ani

buna seara

da,recunosc greseala facuta cu "capriciile"satisfacute fara merit,dar ca orice parinte,incerci sa faci copilul cat mai fericit,si probabil asta e marea greseala.

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Uneori, gresim din prea multa iubire.Un copil e fericit atunci cand si parintii sunt fericiti. Intreaga familie are nevoie de acest lucru. Un copil rasfatat nu e niciodata multumit si deci nici fericit. Aceasta este capcana in care cad parintii. Multi renunta la propria fericire, se umilesc, sufera sau renunta la multe lucruri pentru copii. Ce invata copiii? Totul li- se cuvine.Au nevoie sa fie si frustrati uneori pentru a aprecia adevarata valaoare a celor primite. Totul se face cu demnitate, nu ca o pedeapsa. Din rolul de PARINTE. Invatam, meseria de parinte e o arta, dar se poate invata.
Cu drag.

terapeutnaturist

acum 8 ani

Este o manifestare fireasca a copilei.Mama nu a dorit sarcina sau a avut momente de regret in timpul cand a fost insarcinata cu fetita.Cred ca ar fi bine sa vorbim si sa va invat ce sa faceti.Psihologul nu va ajuta ci din potriva.II place laptele fetitei? cred ca nu,si aici nu ma refer la lactate
Pe facebook ***