Tulburare depresiva majora recurenta,cu atacuri de panica

Depresie

Postata de Stanescu Iuliana cu 12 ani in urma.

Mi s-a pus de catre medicul psihiatru diagnosticul de tulburare depresiva majora,recurenta ,cu atacuri de panica si mi-a prescris xanax si asentra pe o perioada de 8 luni.Perioada de tratament nu este cam mare?

Raspunsuri (5)

iuli

acum 12 ani

Nu

Psih Ioana Panculescu

acum 12 ani

nu ,nu este dar va recomand sa incepeti si o psihoterapie poate chiar cu un medic psihiatru

Psihoterapeut Florentina Bocai

acum 12 ani

Stimata doamna,

Din pacate, in astfel de cazuri, daca tratamentul nu este insotit de minim 10 sedinte de psihoterapie, cu un psiholog cu experienta in problematica depresiei,
rezultate nu sunt .
Psihoterapia va ajuta sa va intelegeti gandirea si stilul comportamental , inainte de toate!
Alegerea va apartine!!

numai bine,

magda

acum 12 ani

a?m fost diagnosticata cu tulburare depresiva majora si atac de panica.mi sa prescris cipralex 6 luni de zile.as vrea sa stiu daca pot folosi si un alt medicament naturist.

illy

acum 12 ani

nu