tulburare deliranta persistenta

Depresie

Postata de cristina825 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,mama mea a fost iagnosticata cu tulburare deliranta depresiva ,ea nu a avut aceasta boala de cand sa nascut ci a dobandit-o pe parcurs in urma unor necazuri mai mari,as putea mosteni si eu aceasta boala de la ea,eu am 26 de ani am doi copii si nici nu sunt o fire care se enerveaza prea repede,daca as putea mosteni aceasta boala cumas putea sa imi dau seama ca o am ?

Raspunsuri (3)

Liviu

acum 12 ani

Buna, Cristina!
Mama ta nu a mostenit aceasta tulburare in sine, dupa cum nici n-a dobandit-o cumva pe parcurs. Insa, o anumita "dispozitie" specifica inascuta o avem cu totii: si eu si tu si oricine altcineva. Si, intrucat depresia este o intoarcere a agresivitatii impotriva propriei persoane, ceea ce avem nevoie in aceasta situatie este mai ales sa descoperim ca este posibil sa ne controlam mai bine incapacitatea de exprimare a mâniei, considerandu-ne furia ca fiind legitima; fara sa ne (mai) temem chiar si de cea mai mica cearta si fara sa ne mai culpabilizam doar pentru ca ne-am enervat :)

Liviu

acum 12 ani

P.S: Si uite, spre exemplu, pentru ca mie imi este specifica o anumita dispozitie sau atitudine perfectionista, m-am enervat cand am vazut ca in mesajul precedent am scris cuvantul "innascut" cu un singur "n". Desigur ca ar fi fost preferabil sa scriu si acolo cu doua "n"-uri, asa cum este corect. Insa, oricine poate intelege si asa ce am vrut sa spun, incat nu este nicio catastrofa ca am gresit. Si nici ca m-am enervat cand am constatat ca am gresit :) Pentru ca pana la urma, singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.

ciutacu margareta

acum 8 ani

O persoana care sufera de tulburare deliranta poate afecta persoana cu care locuieste in aceeasi casa.????