ttulburare bipolara?

Depresie

Postata de Utilizator11533391181 cu 5 ani in urma.

buna ziua. rog tare mult in a ma ajuta cu niste lamuriri si raspunsuri privind aceasta boala psihica. Mama mea a fost diagnosticată recent cu aceasta afectiune. inainte a mai avut un episod de cadere care a inclus halucinatii..dupa spitalizare acestea au disparut (zice ea), insa starea de depresie..tristete..panica..insomnii nu. La o alta internare i s a modificat la tratament ceva si o perioada de vreo 2 luni parea a fi bine. Acum de vreo luna a avut o criza mare, inclusiv intentia de sinucidere a existat. dupa o alta internare i s a pus acest diagnostic in baza lucrurilor relatate de catre familie. e mereu anxioasa...speriata..nu doarme..are prea multa energie..zi noapte ar munci..plange..rade, e nervoasa, iritata..striga..sparge. in urma acestor fapte s a pus diagnosticul. acum e sub tratament cu Imovane, nobixal, alprazolam, olanzapina. sper ca am scris corect, insa ea este exact in aceeasi stare. nici o îmbunătățire...nu stim ce sa mai facem.medicii i au crescut si doza, insa nimic.....va rog sa ma ajutati!!!!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-bipolara_15055

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! In primul rand, Imovane poate determina reactii adverse nedorite si puternice. De unde sunteti? Poate ar fi bine sa o vada si un alt medic, sa mai existe o opinie. Pe de alta parte, sunt tulburari somatice care determina reactii psihice (ex: encefalopatia hepatica, sindromul wernicke-korsakoff etc) - asta inseamna, doar, ca mama dvs sa faca analizele de sange necesare depistarii lipsei unor vitamine (oricat ar parea de ciudat, da!) sau functionarii deficitare a unor organe si acumularii unor toxine. Oricum, aici pe site descrierea dumneavoastra este sumara si este dificil de pus un diagnostic - poate fi si schizofrenie din ceea ce relatati. Tratamentul ar trebui sa isi faca efectul in 2 saptamani cel mult, daca este corect administrat.
Toate cele bune!