Tratament cu Rispolept

Depresie

Postata de adina_cris cu 7 ani in urma.

Buna ziua. Sora mea a avut un episod psihotic acut, in urma caruia a fost internata si urmeaza tratament cu Rispolept de cca 10 luni. Starea psihica s-a imbunatatit, merge la servici, iese cu prieteni, dar a ramas cu multiple reactii adverse fizice. Cea mai deranjanta este rigiditatea muschilor fetei si a limbii, ba mai mult se plange de o uscaciune accentuata a gurii, efectiv are o grimasa si miscari repetate ale limbii ca un pestisor. Doctorul care o vede, i-a redus tratamentul, i-a dat Xanax pe langa Axial-ul pe care il lua deja, si atat. Problema este ca nu mai vrea sa il mai ia, ii este rusine de cum arata, la servici este persecutata efectiv. Cum se renunta la acest medicament? Imi puteti recomanda un doctor psihiatru in Bucuresti care poate va aborda diferit tratamentul. Multumesc

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna ziua! In Bucuresti va recomand pe Prof. Dr. Viorel Poaleleungi, la PoliclinicaSanador. De asemeni, sora dvs ar trebui sa mearga si la psihoterapeut (va recomand pe dna Prof. Dr. Irina Holdevici, la Eurosanity. Succes!