sotul meu are depresie

Depresie

Postata de ainlaiol cu 11 ani in urma.

totul a inceput cand sotul meu a facut o alergie, care nici acum,dupa 8 luni nu stim la ce este. in fiecare seara ii apar bubite rosii pe corp. am fost la mai multi medici si nimeni nu stie de la ce este, analizele fiind bune. in urma acestei alergii s-a speriat foarte tare...pt ca el niciodata nu a fost bolnav si acum nu stie cum sa ii faca fata. problema este ca aceasta sperietura s-a transformat in depresie. nu mai comunica ca inainte, nu mai face nimic din ce odata ii facea placere, relatia noastra s-a racit foarte tare, refuza orice, nu suporta nici un fel de critica. partea p***a este ca urmeaza sa ne casatorim religios in 3 luni si nu stiu ce sa fac. la psihiatru nu vrea sa mearga pt ca zice ca ii este frica sa nu il interneze. poate cineva sa imi dea un sfat. cum sa il fac sa ceara ajutorul medicilor. sunt disperata si dupa atata timp incep sa imi pierd rabdarea!!!

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Starea sa nu va necesita internare la psihiatrie, poate doar in cazul in care ii va fi perturbata foarte tare viata - nu va mai putea dormi, nu va mai manca, nu va mai putea lucra etc. Va recomand sa urmeze cateva sedinte de consiliere psihologica pentru a isi regasi echilibrul.

ainlaiol

acum 11 ani

viata ii este afectata destul de tare de situatia aceasta, nu doarme, a renuntat la niste cursuri pe care le urma, nu ii mai pasa de nimeni din jur decat de el, a avut momente in care s-a gandit ca nu mai vrea sa traiasca. de o luna ia niste antidepresive(Coaxil) prescrise de un medic neurolog pentru 3 luni, dar nu par sa aiba nici nu rezultat. cand ii zic sa mearga la un psiholog sau psihiatru zice ca nu vrea pt ca daca ii povesteste ce simte o sa il interneze. problema este ca nici cu mine nu vrea sa vorbeasca pentru ca zice ca m-as speria daca as sti ce gandeste.