Sindrom depresiv si anxios moderat

Depresie

Postata de elle78 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

In urma cu 6 luni am suferit o operatie destul de complicata .Din pacate este a treia in care imi pusesem mari sperante dar cu toate acestea,rezultatul nu este cel pe care-l asteptam.
La aproximativ o luna am facut un atac de panica si ulterior am consultat un medic neurolog care m-a diagnosticat ca avnd sindrom depresiv si anxios moderat.
Ulterior am mai avut cateva astfel de episoade si in prezent observ ca incep sa am diverse fobii.
Am luat si un tratament medicamentos,momentan nu mai iau decat Calmogen 2 pastile/zi.
Din pacate nu reusesc sa-mi controlez emotiile si realizez ca in diverse situatii fac atacuri de panica.
Ce ma sfatuiti sa fac?Terapia cognitiv comportamentala este o varianta?
In general,care sunt sansele de a revenii la normal?

Va multumesc!

Elena G.

Raspunsuri (4)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Din pacate, dupa cum ati constatat si dvs tratamentul doar pe baza de medicamente nu reduce semnificativ si de tot aceste simptome. Da, psihoterapia va poate ajuta sa reveniti la normal. Nu conteaza foarte mult tipul de terapie atata timp cat psihoterapeutul este capabil sa orienteze procesul psihoterapeutic conform nevoilor dvs.
Va doresc o seara placuta si curaj in a incepe sedintele de psihoterapie.

elle78

acum 12 ani

Doamna psiholog,

Va multumesc pentru raspunsul Dvs.

Sa inteleg ca ,,cu cat mai repede,cu atat mai bine"?
Sunt sanse de recuperare definitiva sau deobicei mai raman unele simptome?

O seara buna!

elle78

acum 12 ani

Stimata doamna psiholog,

Inteleg ca asta este de fapt cea mai importanta metoda de vindecare.

Sansele de recuperare sunt definitive?

Multumesc!

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

In foarte multe cazuri recuperarea este definitiva.

Cu placere