simptome unui depresiei?

Depresie

Postata de Utilizator21611547170 cu 3 ani in urma.

Care sunt simptome depresiei

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Bună ziua,

Printre cele mai frecvente simptome de depresie sunt:
- Tristeţe accentuată şi sentimente de mâhnire, aproape zilnic, timp de minim două săptămâni;
- Scăderea sau creşterea poftei de mâncare, cât şi oscilaţii semnificative de greutate;
- Sentimente apăsătoare de vinovăţie, neajutorare şi lipsa valorii personale;
- Scăderea plăcerii şi a interesului pentru activităţile plăcute;
- Diminuarea capacităţii de gândire şi de concentrare;
- Dificultăţi ȋntâmpinate ȋn efectuarea treburilor casnice din cazua energiei scăzute, neglijare personală;
- În depresia majoră pot apărea şi gânduri cu privire la moarte;
- Diverse simptome, dureri in corp;
- Oboseală cronică sau lipsă de energie;
- Lentoare sau comportament agitat;
- Insomnie sau hipersomnie.

Depresia trebuie identificată din timp şi tratată corespunzator, deoarece poate deteriora semnificativ viaţa persoanei, afectându-i sănătatea, capacitatea de muncă şi relaţiile personale.

Pihoterapia este esenţială în tratarea eficientă a depresiei (mai ales dacă simptomele nu sunt severe, altfel se recomandă combinarea psihoterapiei cu medicaţie antidepresivă), deoarece tratamentul combinat previne şi reduce recidivele acesteia.

Intervenţia cognitiv‑comportamentală a depresiei este o formă de intervenţie structurată, practică şi foarte eficientă. Această formă de terapie abordează depresia prin identificarea şi disputarea comportamentelor şi a stilurilor de gândire, care cauzează şi menţin depresia.

Sănătate şi o zi bună!