se poate vindeca depresia numai cu psihoterapie

Depresie

Postata de miranda2010 cu 12 ani in urma.

Buna seara,depresia se poate vindeca fara medicamente numai cu multa buna vointa?

Raspunsuri (3)

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Depresia este o boala care nu poate fi tratata doar cu multa buna vointa tocmai pentru ca aceasta lipseste sau este foarte foarte putina Depinde de nivelul depresiei
Depresia se trateaza cu medicatie supravegheata de medicul curant psihiatru si cu psihoterapie Aceasta din urma se adreseaza mecanismelor psihologice de producere a depresiei
Psihoterapie nu inseamna buna vointa Este un demers in care pacientul si psihoterapeutul lucreaza impreuna asupra afectiunii , a acuzelor pentru care pacientul se prezinta la cabinet astfel incit rezultatul, obiectivul,este ca,starea , viata pacientului sa fie intr-un optim echilibru.
Pacientul sa poate gasi in el resursele de a face fata vietii si provocarilor ei intr-un mod mai adaptativ decit cel pe care il avea inainte astfel incit sa poata avea o viata sanatoasa mental si sufleteste si care sa ii permita sa fie un element activ, participativ atit la viata persoanala cit si la cea sociala
Evident ca buna vointa este unul dintre ingrediente

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com/

Bogdan Vuia

acum 12 ani

Miranda, depinde de gradul depresiei. Daca ai o depresie mai usoara nu ai nevoie de medicamente.

gaidas

acum 12 ani

Pentru depresiii, stari anxioase, insomnii, stres, detoxifiere, obtinerea unei stari generale de bine, cresterea capacitatii de adaptare, rezistenta la efort si multe alte afectiuni exista tratamente/terapii ce utilizeaza campurile magnetice pulsante si acustice. Este o metoda naturala fara efecte secundare, foarte eficienta. Nu mai trebuie sa inghititi pastile. Cunosc persoane care au facut astfel de tratamente si sunt se simt foarte bine.