Sarcina

Depresie

Postata de johny28i cu 12 ani in urma.

Sotia mea are 43 ani si e sub tratament ptr depresie de ceva ani.Ne-am luat de curand si ne dorim sa intemeiem un camin in adevaratul sens al cuvantului si asta nu se poate fara un bebe.Vreau sa stiu si chiar va rog sa-mi spune-ti riscurile ...cat de mari pot fi daca sunt..Si va rog sa-mi raspunde-ti legat numai de depresie ( nu de varsta).de caurand a inceput sa faca si sport( avem niste aparate prin casa)Ceea Ce va pot spune sigur e ca nu poate lasa tratamnetul din 2 mari motive 1)Serviciul- o functie cu raspunderi si un salariu decent fara de care nu ne putem descurca( facturi .banci etc etc ) 2)intra in starea aia de zombi fara vlaga ( anxietate) . Pct 2 ii va distruge cariera si ca sa nu mai spun ca urmarea va fi un nefericit faliment financiar.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

Sara Cristina

acum 12 ani

Buna ziua,
In ceea ce priveste medicatia antidepresiva in timpul sarcinii, va sfatuiesc sa discutati cu medicul psihiaru care i-a prescris reteta (insa imi este greu sa cred ca sarcina si medicatia sunt compatibile).
In ceea ce priveste solutia pentru depresie, eu vad o colaborare intre medicul psihiatru si un psihoterapeut astfel incat dozajul de antidepresive sa scada treptat. Astfel ameliorarea acestei probleme ar fi treptata si ceva mai putin dureroasa.

Cristiana Popescu
Psiholg Clinician si Psihoterapeut
Tel: 0732.901.623

Sara Cristina

acum 12 ani

Buna ziua,
In ceea ce priveste medicatia antidepresiva in timpul sarcinii, va sfatuiesc sa discutati cu medicul psihiaru care i-a prescris reteta (insa imi este greu sa cred ca sarcina si medicatia sunt compatibile).
In ceea ce priveste solutia pentru depresie, eu vad o colaborare intre medicul psihiatru si un psihoterapeut astfel incat dozajul de antidepresive sa scada treptat. Astfel ameliorarea acestei probleme ar fi treptata si ceva mai putin dureroasa.

Cristiana Popescu
Psiholg Clinician si Psihoterapeut
Tel: 0732.901.623

Sara Cristina

acum 12 ani

Buna ziua,
In ceea ce priveste medicatia antidepresiva in timpul sarcinii, va sfatuiesc sa discutati cu medicul psihiaru care i-a prescris reteta (insa imi este greu sa cred ca sarcina si medicatia sunt compatibile).
In ceea ce priveste solutia pentru depresie, eu vad o colaborare intre medicul psihiatru si un psihoterapeut astfel incat dozajul de antidepresive sa scada treptat. Astfel ameliorarea acestei probleme ar fi treptata si ceva mai putin dureroasa.

Cristiana Popescu
Psiholg Clinician si Psihoterapeut
Tel: 0732.901.623

Sara Cristina

acum 12 ani

Buna ziua,
In ceea ce priveste medicatia antidepresiva in timpul sarcinii, va sfatuiesc sa discutati cu medicul psihiaru care i-a prescris reteta (insa imi este greu sa cred ca sarcina si medicatia sunt compatibile).
In ceea ce priveste solutia pentru depresie, eu vad o colaborare intre medicul psihiatru si un psihoterapeut astfel incat dozajul de antidepresive sa scada treptat. Astfel ameliorarea acestei probleme ar fi treptata si ceva mai putin dureroasa.

Cristiana Popescu
Psiholg Clinician si Psihoterapeut
Tel: 0732.901.623

johny28i

acum 12 ani

Multumesc ptr sfat...o sa mergem sa vedem solutiile ce ni se vor pune la dispozitie ....si vom incerca facem cumva sa fie bine....
Doamne ajuta....inca odata multumesc mult.

dana bondoc

acum 12 ani

E acm tarziu pentru o sarcina -va risca sa aiba un copil cu multe boli sau/si sindromul Down!Ganditi va bine la o eventuala sarcina!ps sunteti prea materialist,asa mi se pare.

Aura

acum 10 ani

De ce e materialist daca isi doreste un copil...?

johny, ce ai mai aflat, se poate face ceva? ma intereseaza pt ca sunt intr-o situatie similara