sarcina

Depresie

Postata de dutca cu 12 ani in urma.

Medicul psihiatru mi-a spus ca pot ramane insarcinata,deoarece tratamentul cu antidepresive este nesemnificativ,dar,totusi, am oarece retinere.D-voastra ce mi-ati recomanda? Ce se poate intampla? Poate afecta copilul? Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Exista pe de o parte posibilitatea ca medicamentele sa determine malformatii fetale. Apoi exista posibilitatea ca copilul dvs sa va mosteneasca afectiunea psihiatrica. In final, exista posibilitatea ca sarcina sa va afecteze in mod negativ starea psihica. Daca faceti un copil, va asumati aceste 3 riscuri.

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Depinde ce medicamente luati si care este diagnoastic( eventualitatea transmiterii bolii la copil). Medicatia se poate schimba cu una permisa pe parcursul sarcinii.