Rezolvarea mea are sens?

Depresie

Postata de Msorina cu 9 ani in urma.

Am o relatie de 3 ani..M-am indragostit lulea de un barbat frumos,amabil,romantic si iubaret.De cand ne-am mutat impreuna,si-a arata fata lui adevarata.In public se poarta cum se purta cu mine la inceput,dar in timpul nostru,el da dovada de neducatie,este necivilizat.Am discutat cu el despre asta,i-am zpus ca nu este frumos ceea ce face si el a continuat cu obieciurile lui spunandu-mi ca este ceva normal.Mie nu mi se pare..i-am zis de ce nu face asta si in public ,daca i se pare normal?Nu mi-a raspuns..fAPTUL CA PARE NECIVILIZAT CU MINE IMI DA DE INTELES CA NU MA RESPECTA,AM OBSERVAT AC SI IN FAMILIA LUI SE INTAMPLA ASTA...La mine in familie nu exista asa ceva...exista o etica..el nu o are,decat in public..Mi se pare atat de ipocrit..Am discutat cu el problema asta,i-am spus ca ma deranjeaza,a renuntat pentru o luna sa mai faca asta,dar ne-am mutat cu mama lui si iar si-a inceput obiceiul prost..,,ca seamana cu maica-sa"...,,ca mama ma accepta asa".Am vazut ca nu vrea sa renunte la acest obicei prost si gretos l-am parasit..n-am nevoie de cineva care se comporta asa..in public e trandafir si in casa e floare salbatica.El a fost de acord cu despartirea noastra,a zis ca asa este el,nu se schimba.Ma deranjeaza ca eu am putut face compromisuri ca sa ne intelegem,si el pt un mic lucru nu este in strare.Doar de acest lucru,aaaa..sid e faptu ca e dezordonat si nu intelege ca sa faca si el curatenie,de faptu ca nu sprijina si imi ridica maralul in ceea ce fac eu..de asta il pot acuza,in rest a fost un domn cu mine...Eu cred ca am luat decizia corecta ,ac***a in vedere ca el nu vrea sa facaacest mic compromis si nu ii pasa de sentimentele mele...cu toatae acestea mi-e ciuda ca din acest motiv ne despartim..Imi pare rau ca nu l-am descoperit de la inceput asa cum era,insa am invatat ceva...Acum,sper ca vazand ca fac asta...ca ma despart de el,poate renunta la obeciul asta prost...si este si el destul de matur sa-si mentina o relatie ...

Raspunsuri (5)

luminita270

acum 9 ani

Ceea ce se petrece in casa baiatului are influenta asupra tuturor,acest comportament este acceptat si tolerat fara ,,stiinta”. Exista o vorba:lupul isi schimba parul,dar naravul...Sunteti singura in masura sa va puneti urmatoarea intrebare:ce beneficii imi aduce aceasta relatie? Asa trebuie sa arate un om fericit?

Msorina

acum 9 ani

Am discutat din nou cu el,si a fost dispus sa renunte la aceste obiceiuri doar ,,ca sa nu ma piarda"...el a venit cu o idee,care zic eu ca ar da roade pentru o vreme...sper sa se implementeze pentru restul vietii...daca nu cred ca bat la usa degeaba...Va multumesc pentru sfat!:)

luminita270

acum 9 ani

Iti doresc tot binele din lume! Viata este asa de scurta si de complicata,incat refuzam sa ne descotorosim de lucrurile inutile care ,,se agata” voit sau nu,de emotiile pe care le experimentam permanent.

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Msorina, delicata situatia ta. Cred ca iti este greu cu aceste sentimente ambivalente. Ratiunea iti spune una, inima nu poate renunta...
Poti apela la un demers de dezvoltare personala in care sa abordezi si problemele de comportament ale partenerului tau.
Accesand aceste link-uri poti citi mai multe detalii:

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

Daca te pot ajuta si cu alte informatii imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Ai grija de tine!

Psiholog Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 9 ani

Draga Sorina,
Atunci cand se indragostesc,oamenii incearca sa se poarte conform asteptarilor celuilalt. Treptat, se obisnuiesc si incep sa isi dea jos mastile. Inteleg ca nu esti tocmai impacata cu decizia luata. Ai nevoie ca in cadrul unui demers terapeutic sa descoperi cine esti, ce asteptari ai, ce barbat iti doresti, cum poti avea cea mai buna relatie, care sa iti aduca mulţumirea sufleteasca si implinirea. E posibil ca experientle din copilarie sa te influenteze. Te astept cu drag,
Psihoterapeut
Marina Lucica Balea