Reducere medicamentatie?

Depresie

Postata de Utilizator11715695961 cu 4 luni in urma.

Bună ziua,am 30 de ani și de un an jumătate iau următorul tratament:dimineața-jumate de anxiar 1mg,un spitomin de 5mg și serlift de 50 mg
la prânz iau doar un serlift de 50 mg
Iar seara iau gabaran 400 mg, quetiapina 300 mg,jumătate de anxiar 1 mg, si spitomin 50 mg

Momentan lucrez în Franța și nu mai pot sa ma duc la control la doctorul meu psihiatru, în tara mergeam la 3 luni și îmi scădea din dozele de medicamente,
Ma simt bine, dorm bine, problema este ca ma simt prea somnoros pe timpul zilei,și nu am chef de nimic,îmi vine sa dorm continuu.Chiar și la locul de munca întâmpin probleme.Din ce medicsment ar trebui sa mai redu ca să fiu puțin mai vioi?Va mulțumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Ati putea incerca sa va ajustati modul de administrare al medicamentelor cu efect sedativ. De exemplu, anxiarul si quetiapina cauzeaza somnolenta si pot fi luate mai aproape de ora de culcare.

De asemenea, ar fi util sa discuti cu un profesionist in sanatate mintala despre reducerea treptata a dozelor sub supravegherea lui. Aceste schimbari trebuie facute numai cu acordul si sub indrumarea unui medic.

Automedicatia sau schimbarea dozelor fara consult medical poate fi periculoasa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/abuzul-de-barbiturice_135
sfatulmedicului.ro/Diverse/ce-pericole-mai-putin-cunoscute-ascund-somniferele_12964

Utilizator11715695961

acum 4 luni

Va mulțumesc pentru timpul acordat,eu oricum iau medicamentele de seara foarte devreme, undeva în jur de ora 18 maxim 19, si adorm devreme deoarece sunt nevoit sa ma trezesc în jur de ora 4:30 ca să plec la serviciu.Voi încerca să reducă cele 2 medicamente,și am de gând sa ma duc în tara ca să vorbesc și cu medicul meu psihiatru.Va mulțumesc încă o data.