probleme de adaptare ?

Depresie

Postata de cristicapusan cu 11 ani in urma.

m-am am mutat in urma cu 5 luni in afara orasului (la 4,5 km de sosea) drumul e pietruit plin de gropi noroi cand ploua ....si in ultima vremea plouat cu galeata . m-am mutat aici cu un scop sa imi indeplinesc un vis mia vechi o casa . Am 29 de ani si inca nu am apucat sa investesc mult . de vreo 2 sapmanani sunt nefericit nedornic sa mai incep proiectul casei .....in momentul de fata nu stiu stau cu bani in mana si ma gindesc sa continui sa u sa merg inapoi in oras sa imi iau o gasoniera sincer ......am ajust sa fiu secat psihic si totu a inceput dintrodata nu imi pot explica de ce .....

Raspunsuri (1)

Gabriel

acum 11 ani

Salut
Trage aer adanc in piept, priveste afara (este frumos si este soare) si gandeste-te daca vrei sa faci asta sau nu. Daca iti doresti o casa pe pamant si vrei sa o construiesti acest lucru presupune efort, munca, sacrificii dar, daca va fi exact cum doresti tu atunci vei avea satisfactia dorita si visul implinit. Probabil va trebui sa faci unele compromisuri, ca in orice situatie similara in viata. Oricum, trebuie sa stii ca va ploua uneori cu galeata si dupa ce ai casa facuta, drumul va putea avea gropi si noroi chiar daca se va asfalta ;).
Iar stari de suparare si de deprimare vei mai avea in viata, nu neaparat legat de casa. Face parte din viata de zi cu zi, a ta, a mea, a tuturor.
Curaj. O sa poti trece de moment daca esti bine motivat .