Pot sa scap de timiditate?

Depresie

Postata de MembruMobileApp150330210428360 cu 6 ani in urma.

Am 18 ani si sunt excesiv de timida. Când vorbesc cu oameni pe care nu ii cunosc prea bine sau cu care nu am o relatie foarte apropiata, vocea imi tremura, imi bate inima accelerat, ma cuprinde panica. Credeam ca o sa reusesc sa scap de aceasta problema, dar pana acum nu am reusit. Unul din domeniile afectate a fost cel scolar. Desi am avut note foarte bune si rezultate la olimpiade nationale, m-am simtit mereu deprimata, inadaptata, neacceptata din cauza proastelor mele abilitati sociale. Am vru ca totul sa se termine. Am devenit adult (legal) si n-as vrea sa mai port aceasta povara din adolescenta dupa mine. Vreau sa am încredere in mine si sa nu imi mai fie frica, sa imi controlez aceasta fobie sociala. Nu mai suport panica (vocea tremurândă, bătăile accelerate ale inimii, blocajul de idei). Pot sa reusesc de una singura?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Din ceea ce scrii si felul in care te analizezi, pun pariu ca ai facut singura tot ce ai putut... Apeleaza la un psihoterapeut, specializat (de preferat!) in psihoterapie cognitiv-comportamentala; dupa patru sedinte ar trebui, deja, sa stii niste lucruri. Daca doresti, ma poti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!

MembruMobileApp150330210428360

acum 6 ani

Nu stiu daca sunt pregatita sa le spun parintilor ca vreau sa merg la psihoterapie. M-am gandit la aceasta varianta. Nu avem o relatie atât de buna si nu stiu cat sunt de deschisi la ideea asta.