pot relua tratamentul vechi?

Depresie Psihoza depresiva Distimia Depresie majora Depresie postnatala Tulburari psihice Tulburari afective sezoniere Disfunctie sexuala indusa de SSRI
+5
Vezi toate grupurile

Postata de Vasile99 cu 5 ani in urma.

Buna ziua. Am urmat tratament pentru depresie cu MIANSERIN 30mg si a fost f. bine. Dupa ce mianserin a disparut de pe piata romaneasca medicul mi-a recomandat COAXIL 12.5mg, BETASERC 24mg, si XANAX la nevoie. Nu m-am simtit bine. Acum am cumparat din Germania mianserin si vreau sa revin la vechiul tratament. Pot scimba tratamentul vechi fara alte probleme? Am citit pe prospect: ” Mianserina nu trebuie utilizată în asociere cu inhibitorii neselectivi ai monoaminooxidazei (IMAO) sau timp de cel puţin 14 zile după întreruperea tratamentului cu un IMAO”. Din cate am inteles eu, COAXIL, BETASERC si XANAX nu fac parte din IMAO. Am inteles bine?. Daca reiau vechiul tratament si am nevoie din cand in cand de XANAX pot sa iau? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! In afara de medicatia psihiatrica, ar trebui sa facti psihoterapie, astfel incat sa scapti de pastile. Cu exceptia depresiei endogene, depresia exogena (determinata de factori externi) se trateaza prin operare la nivel cauzal, a motivelor concrete care au determinat-o - asta inseamna psihoterapie. Altfel, in timp apare rezistenta la tratament si necesitatea maririi dozei, pe langa accentuarea starilor negative. Si in cazul depresiei endogene este nevoie de suport psihoterapeutic, pentru a manageria cat mai bine efectele si a optimiza relationarea cu sine insusi si cu cei din jur. Ganditi-va bine si alegeti!
Toate cele bune!

Vasile99

acum 5 ani

Multumesc mult. Despre semnele de intrebare pe care le am in legatura cu tratamentul medicamentos?