Pot ramane fara permis?

Depresie

Postata de Andrei cu 9 luni in urma.

Bună ziua ! În Octombrie 2022 am fost diagnosticat cu o tulburare anxios-depresivă din cauza stresului acumulat, faceam atacuri de panica zilnic, a fost horror sincer. La cererea mea am fost internat voluntar intr-un spital de psihiatrie unde am stat 21 de zile, medicul care s-a ocupat de mine pe tot parcursul internarii. Ca mai apoi, sa anunțe poliția rutieră cum că-n 30 de zile de la externare sa fiu reevaluat inapoi pentru categoria B, pe foaia de externare mi-a pus tulburarea Borderline, am fost la alt medic specialist sa mi dea o adeverința cu starea mea reala, am fost la analize, s a pus diagnosticul " tulburare anxios-depresiva " si m-a pus ca apt. Doar ca trebe sa fiu reevaluat la 2 ani, eu acum am terminat tratamentul, n am mai avut niciun episod de tulburari de panica, porniri agresive sau alte simptome cum ca as avea tulburari psihice. Ce vreau sa va intreb, cum va fi in continuare ? V a trebui sa fiu reevaluat la fiecare 2 ani, dupa ce-mi va expira permisul, voi avea probleme la redobândire ? Am tot cautat " legea noua " pe baza a căre-i am fost reevaluat, dar nu mi au spus nimic concret pana la urmatoarea reevaluare care va fii in Noiembrie 2024.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

In ceea ce priveste reevaluarea permisului de conducere, poate fi necesara in anumite situatii in care exista un diagnostic de tulburari psihice sau de sanatate mintala.

Recomandarea este sa contactati autoritatile competente in domeniul permiselor de conducere pentru a obtine informatii specifice pentru situatia dvs.

De asemenea, este recomandabil sa discutati cu medicul si sa puneti intrebari referitoare la procesul de reevaluare si posibilele consecinte.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-de-personalitate-borderline_91