poate fi depresie?

Depresie

Postata de DEEA2488 cu 12 ani in urma.

in urma unor probleme de familie,greselior mele care stiu ca am dezamagit parintii si familia,am devenit o fire inchisa,nu mai vad nici o calitate la mine,consider ca nu pot face nimic bun,vad totul in negru,tin sa mentionez inainte de toate acestea eram o fire vesela optimista,increzatoare in mine,imi stiam defectele dar si calitatile,iar acum nu mai sunt nici o umbra a ceea ce am fost,la inceput m-am simtit doar vinovata ca am dezamagit cele mai importante persoane din viata mea,iar in timp am ajuns sa ma urasc pentru asta si sa constat ca nu mai am pic de incredere in fortele mele,am ajuns sa imi fie foarte greu sa vorbesc cu cineva...as vrea sa stiu daca aceasta stare este depresie,sau ce este si cui ma pot adresa pentru a fi ajutata...

Raspunsuri (4)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Din ceea ce ati descris dvs s-ar putea sa fie vorba si despre depresie. Va recomand sa consultati un psihoterapeut. In functie de ce v-a constata va va recomanda sau nu si un consult la un medic psihiatru pentru o medicatie de sustinere.

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna ziua,
Apelati cu incredere la serviciile unui psiholog/psihoterapeut, impreuna va puteti identifica cauzele si nevoile dvs. pentru a putea depasi acest moment mai greu din viata dvs. Orice lucru, problema are si o rezolvare.
Alegerea va apartine!

Cu bine!

dorel

acum 12 ani

Ptr. d-na Olaru: "v-a" se scrie întotdeauna fără liniuţă, adică "va".

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Asa este, va multumesc pentru corectare.