Poate Fi Depresie Sau Altceva?

Depresie

Postata de Gina cu 3 ani in urma.

Buna ziua, am 28 de ani,in ultimii ani imi doresc sa stau numai in casă,ma streseaza orice,chiar si lucruri banale pt altii,cum ar fi sa ma duc la magazin,simt nevoia ca altcineva sa faca lucrurile care presupun iesitul in lume,in locul meu.m-am gândit că ar fi bine sa vorbesc cu un psihoterapeut,dar intervine teama de iesit,gânduri absurde ca gresesc adresa,etc.lucrez cu publicul,de curand am luat permisul,apoi masina pe care mi am dorit o,dar acest lucru a accentuat starea mea de frica,simplul gand ca trebuie sa ma urc in masina imi da o stare de agitație si tremur,de aceea evit cat pot sa conduc si prefer sa folosesc taxi.simt ca sunt un copil,ca nu sunt in stare sa fac absolut nimic,ca mereu depind de cineva.sunt tristă tot timpul,nu ma pot odihni,evit ieșirile,ma tem de lume,m-am gândit ca e din copilărie,in familie a predominat cearta, am fost un copil tinut din scurt,nu aveam voie sa ies in cluburi,eram certata,bătută daca nu învățăm.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o imcurajare,mi-ar fi de ajutor.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, va incurajati sa cautati psihoterapeutul la care v-ati gandit, de preferinta specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala. Cata vreme ati ajuns sa scrieti aici, inteleg ca nu va place nici dumneavoastra starea in care va aflati.
Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta la adresa de mail de adresa_web_filtrata , stef.budacu sau la numarul de telefon afisat.
Toate cele bune!