Permis auto

Depresie

Postata de mihaCal111 cu 9 ani in urma.

Am fost diagnosticata am 2 ani jumatate cu depresie severa.Am 19 ani jumatate acum.Vreau sa dau de permis.Este posibil ac***a in vedere ca acum aceasta depresie severa s-a transformat in episod depresiv?Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri.Multumesc

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

Pai de ce sa nu dai?De[resia se vindeca, nu e o boala psihica incurabila care sa-ti interzica sa iei permisul.Ai facut vreun tratament si psihoterapie pt asta?Daca nu, atunci fa, ca nu e bine sa stai asa, e pacat de tineretea ta.Care ar fi motivele depresiei tale?

mihaCal111

acum 9 ani

pai iau tratament si am facut psihoterapie.mi s-a spus ca nu pot.si am intrat in depresie din cauza scolii

FreeStyle11

acum 9 ani

Adica? in ce sens ai intrat in depresie? sa sti ca depresia este o mare p***ae, o pierdere de timp, mai ales cand sunt motive fara sens.Daca nu vrei sa spui exact ce ai patit atunci incearca sa iti revii si sa iti vezi de viata ta, ca esti tanara si trebuie sa ai speranta.Daca ai intrat din cauza scolii, te poti face bine, si poti da si de carnet.In mare parte vindecarea vine de la tine, de la modul tau de a gandi si de a gestiona corect lucrurile.In al doilea rand vine si de la psihoterapia pe care o poti face destul de putin timp, psihologul incercand sa iti schimbe aceasta gandire, daca singura nu reusesti.Deci nu renunta, ca te poti face bine, iar scoala nu e deloc un motiv de depresie.Vrei sa-ti spun niste motive adevarate de depresie? Uite: esti bolnav in faza terminala si mai ai putin timp de trait, familia ta a murit si esti singur pe lume, copiii tai sunt bolnavi incurabil, ai pierdut tot ce ai avut inclusiv familie si e foarte greu sa te pui pe picioare(desi asta nu e general valabil), deci cam astea ar fi niste motive SERIOASE de depresie.Daca ai trait ceva similar sa ne spui si noua, ca sa te putem ajuta.Pana atunci eu iti doresc numai bine si sa intelegi ce trebuie sa faci pt a iesi din depresie, un lucru foarte simplu: sa-ti schimbi gandirea si perceptia asupra vietii, intr-un mod pozitiv.