Nu pot sa trec peste

Depresie

Postata de Ianamih cu 8 ani in urma.

Avem 10 ani impreuna,eu am 26 el 27.
M-a inselat cu o vecina,am aflat....mi-a rupt sufletul.Se tinuse dupa ea aproape un an de zile,nu stiu sigur cat au fost impreuna,dar au fost.A adus-o acasa cat eu eram la serviciu...Treaba e ca am spus ca iert si am vrut inca mai vreau ,dar nu pot.Am conversatii dintre ei extrem de detaliate si de intime.Vorbe care mie nu mi le-a spus niciodata i le-a spus ei.Nu stiu sigur cum sa formulez intrebarea,inca suntem impreuna.El e ok acum,e la fel cum a fost inainte...ca si cum nimic nu s-a intamplat si eu simt ca innebunesc si nu stiu cum sa trec peste.Pur si simplu nu stiu.Am ajuns sa nu ma mai bucure nimic,nimic!Rad mecanic,merg la serviviu...vin..nu mai vreu nimic.Nici macar nu stiu daca il mai vreau pe el.Tot ce vreau acum e sa pot uita intr-un fel,sa nu ma mai doara asa.
Multumesc anticipat!
Irina A.

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara, Irina! Adreseaza-te unui psihoterapeut (de preferinta specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala). Nu are rost sa iti doresti sa uiti, nu te-ar ajuta. Te va ajuta, insa, sa te regasesti, sa te redefinesti, sa te cunosti mai bine si sa iti exprimi nevoile si persoanlitatea. Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, ai trait o trauma. Daca doresti, ma poti contacta la adresa de mail [email protected]. Faptul ca ai hotarat sa ierti, apoi sa ceri ajutor, arata ca esti o persoana puternica. Spune-mi de unde esti, poate iti pot recomanda un psihoterapeut de incredere.
Toate cele bune!

o femeie

acum 8 ani

E foarte greu, stiu, si eu sunt in aceias situatie, numai ca in postura sotului tau...eu am inselat...traiesc in fiecare zi cu frica mortii, batai crancene, injuraturi, jigniri din cele mai urate, blesteme...suntem in divort, mi a spus ca ma iarta, ca incearca sa treaca cu vederea, dar eu nu mai pot...fiecare zi e sora cu moartea,nu mai pot, nu mai suport, vreau sa mor...

ietf

acum 7 ani

Irina, trebuie sa vorbesti cu el despre acest lucru. Nu poti sta intrebandu-te cine si daca va fi urmatoarea.
Daca el nu poate fi stabil emotional nu merita sa-ti traiesti viata asa. Daca il iubesti si vrei sa mergi mai departe trebuie sa lamuresti aspectul asta. Poate o terapie de cuplu ar ajuta. Intreaba-te ce vrei, ce simti si vorbeste deschis cu el. Spune-i ca stii, ca te doare, ca ai suferit si ca nu esti genul de femeie care sa accepte sa fie inselata. Trebuie sa stii ce gandeste el.
iti doresc sa fii diplomata si inteleapta!