nu îmi gasesc rostul?

Depresie

Postata de Utilizator11546638365 cu 5 ani in urma.

de cateva luni simt că trăiesc degeaba. am 17 ani. nu pot să îmi fac prieteni, familia se cearta, iubitul nu e capabil să mă inteleaga, scoala mă streseaza foarte tare, stau singura într-un apartament și detest singurătatea. mă simt suprasolicitata și nu îmi mai gasesc rostul. ceva mă împinge să am tentative de sinucidere, desi nu știu dacă îmi doresc asta. nu pot să fac nimic productiv, nu mai am putere. vreau să renunt la tot, oricum nimeni nu se obosește să mă inteleaga. nimeni nu vrea să isi petreacă timpul cu mine. persoanele apropiate pleaca din viata mea fara vreo explicatie. îi rănesc pe toti, inclusiv pe mine. am incercat să am o discutie cu mama mea, dar a eșuat. crede că nu e nimic serios. nu am posibilitatea sa ajung la vreun psiholog. am nevoie de cineva, sunt mai singura ca niciodata. vreau să mor cât mai repede. mă rog la dumnezeu să mă ia mai repede.

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Daca tot te rogi la Dumnezeu, citeste Evangheliile (macar una) si vei intelege cat de gresit este acest mod de gandire.
Iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala, si nu mai astepta sa se schimbe oamenii: ei o vor face doar dupa ce te vei schimba tu!
Cauta un terapeut in care sa ai incredere! Succes!

Utilizator11567107246

acum 4 ani

Draga mea, vreau doar sa iti spun ca "pentru a fericit si multumit de tine insuti"nu iti trebuie nimic decat sa fii constient de minunea asta pe care o numim "viata"si care este primita de la D-zeu prin intermediul parintilor. Urmeaza ti firescul, terminati scoala,lucreaza cu tine mai mult, citeste carti de dez personala, spiritualitate,fa sport si cel mai imp sa nu te intereseze parerile altora.si mai ales daca locuiesti singura iti poti planifica timpu ' asa cum ti l doresti tu."solitudinea" care este diferita de " singuratate" poate sa fie de bun augur,foloseste-o in interesul tau.Esti tanara si ai viitoru'inainte. Iar singura nu esti, asta e doar in mintea ta, ai spus ca ai parinti . Numai bine iti doresc !

Yonik1988

acum 2 ani

stiu ca poate est mult prea tarziu, insa daca tu sau altcineva care va citii asta, inca simti ca vrei sa mori ....atunci te rog permite-mi sa incerc cat pot sa te ajut sa te razgandesti, ma poti gasii pe fb ( daca ai ) cu numele de yonik andrey Ionel Movila iar la nevoie voi lasa nr de watssup