Medicamentatie

Depresie

Postata de BusuiocAdrian cu 11 ani in urma.

Prietena mea,din pacate a fost diagnosticata cu anxietate depresiva.
A fost internata in spital pentru o perioada de cca 9-10 zile,tin sa mentionez ca inainte de a fi internata viata ei s-a schimbat complet.Toate obiceiurile ei disparuseara,se plimba prin casa ore in sir fara sa zica nimic,era palida la fata,isi musca buzele tot timpul,isi freca mainile.Dupa tratamentul facut in spital ce-i de acolo i-au dat drumu'' acasa lasand-o ca sa urmeze un tratament.
Acum ajunsa acasa ia urmeaza un tratament compus din urmatoarele medicamente : Abilify,Cipralex si Depakine,insa tot timpul casca,se plange ca e obosita,nu rade niciodata..nici macar un zambet,o doare capul,are pupilele dilatate,se trezeste in fiecare zi intre orele 3-4 dimineata[culcandu-se la cca 22-23],spune ca vede incetosat si parca se suprapun lucrurile,nu prea are pofta de mancare,a slabit foarte mult,zice tot timpul ca ea stie ca pastilele astea nu-i fac nici-un bine,nu gandeste niciodata pozitiv,spune ca asa o sa ramana pentru toata viata,
Toate astea sunt din cauza tratamentului sau a faptului ca ea are problema pe care o are?Ce ne sfatuiti sa facem? Varsta ei este de 19 ani.
Multumim.

Raspunsuri (4)

Naturopat Claudia

acum 11 ani

Buna ziua. Din experienta mea pot sa va spun ca reactia pe care o are prietena dv este doar un efect al unei probleme mai profunde ne rezolvate. Oboseala sunt date de un organism supraincarcat de toxine si de o circulatie mai lenesa. Eu as crede ca ea este mai mult epuizata energetic decat psihic si ar avea nevoie de o stimulare energetica din exterior. Puteti apela cu incredere la cabinetul nostru sau putem discuta problema mai amanuntit prin e''mail la adresa [email protected].

Naturopat Claudia

acum 11 ani

Buna ziua. Din experienta mea pot sa va spun ca reactia pe care o are prietena dv este doar un efect al unei probleme mai profunde ne rezolvate. Oboseala sunt date de un organism supraincarcat de toxine si de o circulatie mai lenesa. Eu as crede ca ea este mai mult epuizata energetic decat psihic si ar avea nevoie de o stimulare energetica din exterior. Puteti apela cu incredere la cabinetul nostru sau putem discuta problema mai amanuntit prin e''mail la adresa [email protected].

Sari

acum 11 ani

Cauta- ti sa ii dati ulei de peste, aceste ii va da vigoarea si zambetul pe buze.
Sport si multa miscare, colectivitati care sa o faca fericita, lucruri care ii plac , sa cautati sa le practice, pictura, dansul, lucruri manuale, care le facea cand era mica, cu placere si era bucuroasa.

Psiholog Jeni Chiriac

acum 11 ani

Este important sa reconsulte medicul psihiatru care i-a compus schema de tratament pentru a ii comunica starile si efectele care ii plac mai putin. E important ca cel care a prescris aceste medicamente sa stie despre aceste episoade nocturne despre care povestiti. In paralel, se recomanda sedinte de consiliere psihologica cu un psiholog