intrebare

Depresie

Postata de stavrinos cu 12 ani in urma.

in cazul unei paciente de 66 ani, fara nici o alta afectiune decat un sdr. anxios debutat in urma cu vreo 15 ani, tratat atunci cu ansilan tb-10mg, este ok daca in prezent simptomatologia a aparut sa tratam cu ansilan sau ar mai trebui adaugat si altceva?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Tratamentul de urmat este exclusiv cel prescris de medicul psihiatru dupa evaluare caci de la o anumita varsta incolo, anumite medicamente psihiatrice pot avea efect advers! Nu va jucati cu asa ceva.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,
dupa cum a scris si Iuli, desi doamna a mai primit acest medicament in trecut, ar trebui totusi sa mearga la o reevaluare psihiatrica, deoarece in 15 ani este posibil ca diagnosticul sa nu mai fie acelasi, sau poate au aparut si alte boli care contraindica acest medicament in prezent. aici nu vi se poate recomanda in plus un anumit medicament, deoarece fara un consult real, riscurile sunt mai mari decat beneficiile cu siguranta.

va urez o seara buna