Imi pierd tatal

Depresie

Postata de Mirria cu 9 ani in urma.

Imi vreau tatal inapoi.
De cand s-a recasatorit nu mai e acelasi. Imi doresc sa aiba grija de noi (eu, sora si fratele meu) la fel cum avea inainte. Simt ca ne da deoparte. Ce sa fac?

Raspunsuri (1)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 9 ani

Draga Mirria,
Te inteleg perfect. Din pacate, unii parinti, dupa ce divorteaza se departeaza de copii, isi creaza o noua familie si incearca sa scape de responsabilitati. Mai ales barbatii sunt mai putin atasati de copii si nu inteleg lipsa de atentie si afectiune a acestora, considerand ca mama e mai in masura sa le ofere. Nu stiu care este situatia mai in detaliu, dar cred ca ar fi bine sa -i spui ce simti si ce nevoi ai. Parintii trebuie sa ofere copiilor suport psiho-afectiv. Propune-i sa veniti impreuna la o sedinta de terapie si cu siguranta situatia se va imbunatati.