Imi imaginez conversatii. Depresie?

Depresie

Postata de MembruMobileApplady.maria2018 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,
Am o nelamurire. As vrea sa stiu daca nu cumva am o afectiune psihica. Imi imaginez conversatii in care sunt, pe rand, emitator iar apoi receptor. Este un dialog pe care il controlez in minte, uneori il imbunatatesc, alteori il corectez. Si situatiile sunt fictive, genul de situatii in care sunt "actorul principal": salvez pe cineva, stiu raspunsul la o problema, am dreptate, sau, mai rar, inspir un numar mare de persoane printr-un monolog imaginar. De cele mai multe ori cunosc persoanele asupra carora imprim acest dialog fictiv. In mintea mea devin astfel impresionate, sau curioase sau alteori le aduc critici. In realitate nu mi s-a intamplat pana acum sa am placerea de a vorbi cu alte persoane, ba chiar dimpotriva. Nu am abilitati de comunicare daca deschid gura. In schimb, atunci cand ma gandesc, creez conversatii surprinzatoare (dar pe care pana acum nu am reusit sa le aplic, desi ma chinui). Daca as putea nu as mai vorbi de loc. Defapt, asa a si inceput. Dupa ce tatal meu a decedat, nu prea am mai vorbit. La vremea aceea eram in clasa a VIII-a si m-am pregatit pentru examen mai mult decat ar fi trebuit. Am fost cateva luni la terapie. Concluzia a fost depresie. Au trecut insa 18 ani de atunci iar eu continui sa comunic "in capul meu". Poate fi altceva? M-am gandit ca e totusi ciudat sa ma simt atat de bine singura dar sa caut si atentia altora in acelasi timp.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara. Din ce spuneti, se pare ca ati facut degeaba psihoterapie. Aveti nevoie sa va deschideti catre oameni si sa va faceti prieteni, altfel, la propriu, va vor tiui urechile. Cautati un (bun!) psishoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala!
Toate cele bune!

Anays88

acum un an

Buna!Ai găsit rezolvare la problema ta?Si eu trec prin aceeași situație de foarte mulți ani,mai exact de cand eram copil(acum am 35 ani).Mama mea ma izola de ceilalți in mod intenționat,iar eu mi-am creat o lume interioară,iar acum in prezent trec prin aceeași situație ca si tine.Stiu ca au trecut 5 ani de cand ai postat,dar poate imi răspunzi.Multumesc