halucinatii

Depresie

Postata de MariaMaria92 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

De aproape jumatate de an am halucinatii audiive. Aud mereu voci, care nu zic niciodata nimic concret. Doar tipa si mai nou canta. Aceste lucruri se intampla DOAR inainte sa adorm... de multe ori nu pot adormi pentru ca inainte sa intru in starea de transa anterioara somnului aud tipete si ma sperii crezand ca s-a intamplat ceva (suntem 4 oameni in casa). Desi urmeaza sa fac 22 de ani, consider ca certurile parintilor mei din copilarie m-au afectat poate mai mult decat era cazul sau decat ar fi trebuit, astfel as putea explica tipetele(de fiecare data este un tipat de femeie... exact cum tipa mama). Insa mai nou ma aud pe mine cantand... sau si mai rau acum nu am dormit toata noaptea pentru ca auzeam muzica.. si era "data" atat de tare incat nu puteam adormi. Mentionez ca sunt fumatoare, nu am pus niciodata nici un fel de drog in gura, nas sau vene, nici macar nu am incercat. Pastile nu prea iau... atat doar, ca mai nou mi-am cumparat calmogen plant pentru ca sufar groaznic de insomnii.

Va rog, din suflet, daca ati mai auzit cazuri sau stiti macar o idee despre ce s-ar putea intampla cu mine sa-mi dati un raspuns. Nu mai rezist psihic in situatia asta... ac***a in vedere ca am un servici si cu ture de noapte si de multe ori nu pot adormi intre turele de noapte.

Va multumesc anticipat, O zi minunata!

Raspunsuri (5)

buna

acum 10 ani

Buna, te pot ajuta. Ai intuit bine, este de la lucruri neplacute din trecut care te-au traumatizat. Se poate vindeca. Scrie-mi te rog un email pe yahoo.com la zane:bu:ne (elimina insa punctele din nume). Insa un email, nu pe messenger, ok ?

Dana

acum 10 ani

Ar putea fi un inceput de schizofrenie,se trateaza mai greu.Mergi la un psihiatru,ar fi cel mai bine.Am fost si eu in aceeasi situatie...si am terminat facultatea de medicina.

Psih. Diana Dinca

acum 10 ani

Buna,
O idee care te-ar putea ajuta sa faci lumina in cazul tau ar fi sa te adresezi unui medic psihiatru, care in urma unui consult sa iti ofere o abordare potrivita in solutionarea problemei tale.

Mult succes,

Camelia190

acum 10 ani

Buna. Ai alte probleme in afara de halucinatii si insomnii? Consulta rapid un psihiatru. Ar fi cel mai intelept pas pentru a nu se agrava lucrurile. Succes in demersul tau spre insanatosire!

vio

acum 10 ani

buna eu zic sa consulti un medic dar si o manastire daca crezi in DUMNEZEU. cautati un duhovnic iscusit si DUMNEZEU te va ajuta credema am trecun prin astea