Greu la vorbit, tristete

Depresie

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin si am varsta de 15 ani. Am avut cam 5 luni de anxietate, am urmat apoi un tratament timp de 2 luni (am inceput cu alprazolam si dupa am continuat cu coaxil). Recent am terminat tratamentul si ma simt trist fara motiv. Cand stau la calculator am senzatia ca ochii incep sa imi lacrimeze si ca ma va izbucni plansul. Am o durere de spate enervanta si ma simt absent. Parca nu mai am nicio emotie, nu imi plac lucrurile de odinioara, nu am chef de nimic. Azi am observat ca atunci cand incerc sa vorbesc, simt o strangere in stomac si parca raman imediat fara aer si nu pot spune multe cuvinte. Nu stiu ce se intampla, puteti sa ma ajutati, va rog?

Raspunsuri (4)

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Draga Calin,
Tratamentul elimina o parte din simptome atata timp cat este administrat. Ai nevoie de psihoterapie, pentru a determina cauzele acestor simptome si a putea sa le elimini. Probabil medicul care ti-a prescris tratamentul ti- a spus acest lucru. Va trebui sa mergi impreuna cu unul din parinti la un psihoterapeut, deoarece esti minor si sa incepi sa lucrezi. Ai nevoie de sprijin specializat, numai medicamentele nu pot rezolva problema.
Daca doresti, te astept cu drag. Ai toate datele pe psihoprof.ro.
Psihoterapeut Marina-Lucica Balea

calin2000

acum 8 ani

Am un psiholog cu care fac terapie, dar momentan e plecata in concediu si revine pe la finalul lunii. Intrebarea mea este daca aceste simptome pot sta la baza unei afectiuni mentale grave? De asta imi este mie cel mai frica.

terapeutnaturist

acum 8 ani

eu pot sa te ajut
pana nu de mult,oamenii de stiinta si-au indreptat atentia la creier,gene,etc.
Intre timp altii au facut descoperiri interesante.Atacul de panica,fobiile,anxietatea are legatura stransa cu un hormon care se produce in intestinul subtire.Sunt convinsa ca ai probleme de tranzit intestinal si digestiv. Am solutii,am cazuri rezolvate cu brio.Insa va trebui sa stam de vorba la telefon sau pe mail.Pe facebook poti sa ma gasesti***.Te rog sa ma cauti

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.Remediul natural Confort emotional poate sa fie administrat in acest caz atat alaturi de psihoterapie sau alta medicatie daca este cazul.Nu are efecte adverse.Multa sanatate!