fobii

Depresie

Postata de anca.85 cu 9 ani in urma.

Cum tratezi fobiile

Raspunsuri (2)

ElenaPsi

acum 9 ani

Fobiile indiferent de ce natura se manifesta, au aderenta foarte crescuta la psihoterapia cognitiv comportamentala. Tratamentul medicamentos actioneaza asupra simptomelor iar psihoterapia mai mult asupra cauzei.
In psihoterapia cognitiv comportamentala se folosesc tehnici de restructurare cognitiva (in care se discuta gandurile si interpretarile tale raportate la evenimentul care iti declanseaza fobia) iar apoi se intervine pe comportamente cu ajutorul anumitor tehnici.
In linii mari asta ar fi.

danstefan150

acum 9 ani

Nu cred ca pot fi tratate