Episod depresiv sever .?

Depresie

Postata de Utilizator11562094134 cu o luna in urma.

Mă aflu într-un episod depresiv sever iau tratament 1prozac dimineața unul la prânz Anxiar 1mg dimineața seara și la prânz cate o pastila, și o pastila mirzaten 30mg și una de olanzapina tot seara și la nevoie o pastila de nitrazepam seara.Si uneori parcă mă simt bine parcă nu alteori nu mă pot mișca din pat.Am stări diferite zi de zi.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Depresia severa poate fi o conditie dificila de gestionat, si e normal sa simtiti stari diferite de la o zi la alta, insa este important sa continuati cu tratamentul prescris de medicul dumneavoastra.

Prozac este cunoscut pentru ameliorarea simptomelor de depresie, Anxiar este folosit pentru anxietate, Mirzaten poate contribui la imbunatatirea dispozitiei, somnul si apetitul, iar Olanzapina este un medicament antipsihotic care se foloseste de asemenea in tratamentul depresiei severe.

Nitrazepamul este un sedativ care poate ajuta la combaterea insomniei sau anxietatii nocturne.

Este esential sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice schimbare pe care o observati in starea dumneavoastra de sanatate. Ar putea fi necesare ajustari ale dozelor medicamentelor sau schimbarea medicatiei.

Este important sa nu incercati sa modificati regimul de tratament fara a discuta mai intai cu medicul dumneavoastra.

In plus, ar putea fi util sa va implicati in terapie sau consiliere psihologica, daca nu o faceti deja. Alte strategii precum exercitiile fizice regulate, o dieta echilibrata, meditatia sau yoga pot fi, de asemenea, utile.

Nu uitati sa aveti grija de dvs., sa va odihniti si sa comunicati cu cei din jurul dvs. despre starea dumneavoastra. Suportul celor dragi poate face o mare diferenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-severa-cauze-simptome-si-tratament_20690
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/efectele-depresiei-asupra-organismului_11283

Psih. Stefania Budacu

acum o luna

Bună seara, stări alternante sunt normale în prima parte a tratamentului; dacă a trecut ceva timp, puteți cere o a doua opinie.
Pe de altă parte, în afară de tratament, aveți nevoie de psihoterapie! Motivul (sau motivele) apariției depresiei, dacă este o depresie exogenă, nu se rezolvă de la sine, doar cu medicație.
Vă recomand psihoterapie cognitiv-comportamentală!
Toate cele bune!