Efecte adverse de la seroxat ?

Depresie

Postata de Georgiana cu 2 ani in urma.

Bună ziua. Am 28 de ani. Am fost diagnosticata cu tulburare anxios depresiva. În 2016, în urma unei depresii mai urate, am fost la psihiatru care mi a recomandat stimulaton. Timp de 4 ani m am simtit mai bine, cu toate ca mai aveam stari de anxietate, reușeam sa le controlez. Însă în luna iunie depresia a revenit și mai accentuata. Doamna psihiatru mi a prescris seroxat de 20 mg și remeron o jum de pastila. Sunt 7 zile de când iau și ma simt tot mai rău. Mi a scăzut pofta de mâncare, stările de neliniște sunt mai rele, am o stare de amețeală și presiune, simt ca și cum nu s ar oxigena creierul suficient,am mișcări incontrolabile mana, picior, ma simt ca și cum nu mai am viata în mine. Acestea sunt efectele adverse la seroxat? Ar trebui sa l schimb?

Raspunsuri (9)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 2 ani

Buna ziua,

Inteleg ca sunteti satula de cateva luni de zile de aceasta recidiva si ca rabdarea, speranta dvs. sunt in scadere. Probabil ca dna. psihiatru v-a informat de faptul ca la inceputul tratamentului medicamentos uneori pot aparea simptome fiziologice si psihice neplacute. Aceste intensificari in starea psihica si fizica sau aparitia altor simptome neplacute - pot fi cauzate ca urmare a faptului ca organismul face un anumit efort pentru a se adapta la noul tratament.
Medicul dvs. trebuie sa stie cel mai bine de ce anume v-a prescris o schema de tratament cu anumite doze si cu ce va poate inlocui medicamentul pentru a va simti mai bine. Daca disconfortul persista pentru inca cateva zile, luati legatura cu dansa.

Ac***a in vedere diagnosticul si isoricul tulburarii anxios-depresive, cele mai bune rezultate le puteti obtine urmand medicatia prescrisa in combinatie cu sedintele de psihoterapie. Psihoterapia cognitiv comportamentala la cabinet sau online este o forma de terapie structurata, practica si foarte eficienta in astfel de cazuri.
Aveti incredere pentru ca o sa va reveniti din acest episod dureros. Sanatate!

Georgiana

acum 2 ani

Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Eram disperata pentru ca simt ca o iau razna, nu mai pot sa fac nimic din ceea ce făceam înainte. În fiecare zi este din ce în ce mai rău. Simt o presiune destul de mare în cap, tremurat plus ca nu îmi pot tine echilibrul. Stările de anxietate s au accentuat mai mult. Nu ma mai pot bucura de nimic. Am vorbit cu doamna doctor și mi a transmis ca este normal la începutul tratamentului sa simt aceste simptome de depersonalizare pentru câteva săptămâni pana își face efectul medicamentul, prima luna sa strâng din dinți, iar în legătură cu psihoterapia, mi a zis ca trebui sa ma liniștesc puțin, sa și facă efectul medicamentul, apoi sa fac și terapie. Sunt optimista și încrezătoare, sper sa scap de aceste stări, deși îmi este foarte greu.

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 2 ani

Desi simtomele sunt greu de suportat si va afecteaza functionalitatea, nu veti pati ceva grav nici de la aceasta recadere. Multe persoane aflate in episod anxios si depresiv acut sau in sevraj se tem ca isi vor pierde discernamantul, ca nu vor mai suporta starile fizice si psihice.
Intr-adevar in aceasta etapa, psihoterapia v-ar fi fost de ajutor ca psihoeducatie in cazul in care nu ati fi suportat, nu ati fi gestionat simptomele acute.

Ma bucur pentru ca v-ati informat cu privire la ceea ce vi se intampla si ca v-a revenit speranta. Acest aspect va face mai tolerabil acest chin emotional care va mai dura 2-4 saptamani. Dupa aceasta revenire, reducerea simptomelor de presiune in cap, pastrarea echilibrului, disparitia tremorului, imbunatatirea somnului, recapatarea energiei si a capacitatii de concentrare se poate incepe si demersul terapeutic pentru imbunatatirea calitati vietii, atingerea altor obiective in planul sanatatii etc.

Toate cele bune,

Georgiana

acum 2 ani

Va mulțumesc frumos. Am citit prospectul de la seroxat. Am înțeles ca are efecte adverse la început, depinde de fiecare organism. Dar vad ca sunt tot mai nelinistita. Am încercat sa iau o pastila de xanax sa ma mai linistesc, și a făcut efectul la început, acum parca nu mai are niciun efect.

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 2 ani

In cazul Xanax-ului discutati cu psihiatrul, daca considera ca este necesar- va poate mari dozei. Medicatia este de mare ajutor, insa nu reprezinta o solutie magica. Ar fi recomandat, pe langa tratament, sa va straduiti sa va ajutati si dvs. prin reglarea atentiei, corectarea stilului de gandire si activare comportamentala. Toate acestea va ajuta sa va cresteti rezistenta la frustrare, adaptare la simptomele neplacute/adverse in aceasta etapa si cresterea gradului de functionalitate etc.

Georgiana

acum 2 ani

Mulțumesc mult pentru răspuns. Problema e ca oricât as încerca să nu mă gândesc la asta parca am capul gol, simt o presiune destul de puternica în cap. Incerc sa îmi zic în minte ca totul este ok dar nu reușesc sa ma relaxez

Utilizator11575015079

acum 2 ani

Buna ziua !am citit acum postarea aceasta ,si vreu sa va povestesc acum cum sunt eu ,si daca are cineva un sfat si pt mine !😭🤕🤯
De 1an si jumatate iei si eu seroxat de 20mg /zi
Acum am decis sa il reduc si sa ma scap’de el ,sunt la a 3-sapt de al reduce si de ieri am stari fff urite ameteala ,greata,frica de o boala grava ,si fara chef de nimic ,
Oare o fi de la aceasta schimbare sau oi fi avind intradevar o boala grava ,🤕😭😭sunt disperata,
Am copii de crescut ,cedez

Georgiana

acum 2 ani

Bună ziua. V am citit mesajul. Sunt efecte adverse de la medicamente, acestea se pot diminua sau pot sa dureze. Vorbiți cu medicul dvs. Eu, în prezent, iau cymbalta, nu am putut sa suport seroxat ul și mi l a schimbat. Stati liniștită, practicați meditația și rugați va pentru sănătatea dvs. Nimic rău nu vi se poate întâmpla fără acordul dvs. Și eu am trecut prin niște stări cumplite la început, am mers la psihoterapeut, și m am mai liniștit, nu sunt vindecata complet dar încerc cu fiecare zi sa îmi gestionez stările cu care ma confrunt. Multa sănătate va doresc.

Utilizator11575015079

acum 2 ani

Buna ziua !!sunt o mama a 8copii,card am suferit in urma cu 3ani o depresie urita ,de 1an si jumatate iau seroxat 1/zi de 20mg,acum sunt la a 3-lea sapt sa il reduc si il intrerup cu totu,
Si de 2zile am stari nasoale ametesc ,parca am greata ,parca se infunda urechile ,,si numai ginduri urite am dar si o frica enorma de o boala ,
Oare e normal sa ma simt asa ??🤕😭💔