dureri toracice....depresie?

Depresie

Postata de Justin D. cu 12 ani in urma.

Buna seara...am 21 de ani si de ceva timp ma confrunt cu niste stari de tristete , nesiguranta . Starile sunt insotite de dureri toracice care dispar in momentul in care apas cu mana ...mentionez ca sunt fumator de 6 ani dar niciodata nu am exagerat cu fumatul (maxim 10 tigari pe zi) . In cazul meu este vorba de o depresie ?

Raspunsuri (7)

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Din ceea ce descrii tu nu se poate pune un diagnostic insa cu siguranta aceste stari exista
Poti insa vedea ce se intimpla , de ce au aparut aceste stari, cu ce anume evenimente din viata persoanala se leaga si ce este de facut ca ele sa nu mai apara , sa le tratezi Acest lucru inseamna poti apela la psihoterapie pentru ca te poate ajuta
Sigur nu degeaba te-ai gindit la depresie

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Justin D.

acum 12 ani

Sunt plecat din tara de 3 luni...am vorbit cu un medic de aici si fara sa ma consulte a pus totul pe seama schimbarilor climatice. Eu cred ca este mai mult de atat. Va multumesc pentru raspuns !

Nirolf

acum 12 ani

Poate fi legat de capacitatea plamanilor de a oxigena sangele. Aceasta capacitate scade datorita fumatului, sangele aduce mai putin oxigen la creier, creierul reactioneaza prin starea de angoasa, frica, neliniste.
Rezumati-va la o singura tigara pentru fiecare ora petrecuta in aer liber, preferabil in padure sau la munte. Daca nu puteti ajunge in aer liber, nu fumati. Preferabil ar fi sa nu fumati deloc.

calin_adrian90

acum 12 ani

dute si fa-ti o radiografie la plamani si un ekg la inima sfatul meu asta e poate sa fie o anxietate intra pe google despre anxietate multa sanatate iti doresc

Justin D.

acum 12 ani

Multumesc mult !

Nirolf

acum 12 ani

Si, completand mesajul meu anterior, tine o dieta detoxifianta, cu multe cruditati, de exemplu poti manca o salata de legume si cu branza (telemea), cu ardei gras, rosii, varza, condimentata moderat cu piper negru si alte condimente naturale, otet din vin sau cidru, asta este o mancare gustoasa si sanatoasa, cu un aport important de vitamine si minerale pentru organism.
Foarte important este pentru sanatate fizica si mentala:
1. miscare in aer liber (curat);
2. o dieta echilibrata;
3. gandirea pozitiva.

Justin D.

acum 12 ani

Multumesc , mi-ati fost de mare ajutor !