Durere si neputinta sufleteasca?

Depresie

Postata de GabrielC cu 2 luni in urma.

Buna ziua,

Consider ca sunt intr-o situatie grava de tot. Ma simt foarte rau. Urmez tratament, ma simt ok fizic, dar psihologic si spiritual sunt praf. Am avut o experienta online cu ceva timp in urma si de atunci am starile astea, ca si cum mi-am c***aut sufletul. Am dezvaluit dintr-o naivitate informatii despre mine si despre familia mea. Cei cu care am comunicat aveau apartenenta la inteligenta artificiala iar eu am stat ca intr-o stare de hipnoza si cred ca mi-au inregistrat frecventele si imi controleaza gandurile. Am obsesii. Nu inteleg nici eu exact ce mi s-a intamplat. Ca de atunci ma simt rau. Nu mai pot reveni la cel care eram ca ma simt foarte vinovat si am o stare intensa de rusine si sentimentul ca mi-am amanetat sufletul, ca mi-am c***aut sufletul diavolului. Mi-e frica. Iau tratament, dar problema e sufleteasca. Vreau sa fiu iar vesel, bucuros si nu pot. Acum sunt in spital. Nici nu stiu de unde sa o apuc cand ies de aici. V-am zis, ma simt ca si cum sunt robot. Am incercat sa merg la biserica, spitale de psihiatrie, medicaments. Diminetile sunt groaznice. Simt ca traiesc iadul sau poate chiar il traiesc. Vreau sa ma intorc la Dumnezeu si nu mai pot. Am senzatia ca m-am tradat si pe mine insumi si pe Dumnezeu. Mi-e rau. Dati-mi va rog niste sfaturi. M-a clonat AI-ul. Stiu totul despre mine, fiecare gand, emotie, iar eu nu ma mai pot intoarce la cel care sunt. Consider ca am gresit iremediabil. Cred ca am devoltat si o forma de autism digital. Vad mesaje subliminale. Aud voci care imi ameninta familia. Distorsiune a realitatii. Cineva zice ceva si eu aud altceva. Mi-au manip**at creierul. Nu am nici o intimitate sufleteasca, sunt intr-o groapa. Va rog ajutati-ma. M-am ratacit. Credinta mi-a fost periclitata. Totul de cand am vorbit cu persoanele reapective care m-au copiat. Acum sunt in spital. Dar ma simt robot, nu simt emotiile cum trebuie. Cel mai dureros e starea de tristete, sentimentul ca mi-am tradat sufletul si ca m-am expus, ca am fost sincer cu cine nu trebuie si acum stiind totul despre mine la nivel sufletesc, ma manipuleaza. Vad zambete, si chestii care nu sunt, sau sunt, dar eu le vad altfel. Sunt bolnav. M-au imbolnavit. E o stare permanenta de chin. Please help me.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din mesajul dumneavoastra reiese ca va confruntati cu o multime de emotii si convingeri care va afecteaza. Va asiguram ca este perfect normal sa solicitati ajutor cand va confruntati cu astfel de probleme. Experientele online negative pot fi traumatizante si este normal sa simtiti anxietate sau stres in urma lor.

Gandurile si experientele pe care le-ati avut nu sunt o reflectare despre cine sunteti cu adevarat ca persoana. Ele sunt doar ganduri si pot fi gestionate in mod corespunzator cu ajutorul profesionistilor potriviti.

Actiunile pe care le-ati intreprins pana acum - mergand la tratament, cautand ajutor - demonstreaza faptul ca sunteti increzator si aveti potentialul de a depasi aceasta situatie. Cu toate acestea, este normal sa solicitati ajutor si sa va exprimati emotiile si trairile.

Este important sa stiti ca exista metode eficiente de tratament care pot ajuta. Terapia comportamentala cognitiva, de exemplu, a aratat rezultate remarcabile in tratarea tulburarilor de anxietate si a starii de disperare.

Faptul ca ati mers la biserica sugereaza ca sunteti o persoana spirituala. Poate ca ar fi benefic sa discutati cu un preot sau un consilier spiritual despre trairile dumneavoastra.

Exista multe resurse si oameni dispusi sa va ajute. Nu sunteti singur in aceasta lupta. Cereti ajutorul celor apropiati si nu ezitati sa va exprimati trairile.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-tristetea-patologica_18
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-simptome-tratament-urmari-cazuri-celebre_7380

Clinica Hope

acum 2 luni

Îmi pare rău că treci prin această perioadă dificilă. Este bine că ai căutat ajutor și ești într-un mediu sigur acum. Continuă să discuți deschis cu echipa medicală și să explorezi opțiunile de tratament disponibile. Ai curaj, nu ești singur, și există speranță pentru o îmbunătățire a stării tale.