despre depresie

Depresie

Postata de VIORICA1106803 cu 12 ani in urma.

toate problemele mele provin de la familie mai ales copiii care locuim impreuna si imi fac viata foarte grea dar nici nu vor sa inteleaga ca poate sufar de ceva si am probleme cu sanatatea nu stiu cum sa procedez pentru ca la spital la psihiatru nu merg si la un cabinet particular trebuie sa caut singura sa vad unde gasesc si nu stiu ce imi trebuie consilier psihologic sau psihoterapeut.Mentionez faptul ca locuiesc cu copii care sunt casatoriti si orice nemultumire am nici nu pot sa o spun din cauza plansului sa ma fac inteleasa de ei si sufar si de fibrilarie Va multumesc mult
.

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Diferenta dintre consilierea psihologica si psihoterapie este data de scop si durata.

Puteti sa cititi acest articol : http://www.consiliere-psihologica.ro/ro/psihoterapie.html pentru a intelege mai bine diferenta dintre ele.

Foarte multi psihologi au dubla specializare (sunt si consilieri psihologici si psihoterapeuti).